İçişleri Bakanı Soylu: 20 bini aşkın Ukraynalı Türkiye'ye geldi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Mart 2022, 04:11
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Mart 2022, 04:11

Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’ye üçüncü ülkelerden gelen Ukraynalı sayısını açıkladı. Bakan Soylu, Rusya’nın saldırdığı Ukrayna’dan 20 bini aşkın Ukraynalının Türkiye’ye geldiğini duyurdu.

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Başkent Trabzon Dernekler Federasyonu 2. Olağanüstü Genel Kurulu toplantısında konuştu. Bakan Soylu, Karadeniz’in öteki kıyılarında, bir savaşın cereyan ettiğine dikkat çekti. Soylu, uzun yıllardır Türkiye’yi terörün, milyonlarca düzensiz göçün yanı başında bırakan ülkelere seslenerek, şunları kaydetti:

TÜRKİYE’YE GELEN UKRAYNALI SAYISI 20 BİNİ AŞTI

“1 buçuk milyonu aşan bir göçten bahsediliyor. Üçüncü ülkelerden olmak kaydıyla bugün itibarıyla Türkiye’ye gelen Ukraynalı sayısı 20 bini aştı. Başımız üzerinde yerleri var. Turist olarak gelenleri de konaklattırıyoruz. Misafirperverliğimizi en üst seviyede gösteriyoruz. Biz onlar gibi sarı saçlı, mavi gözlü, yeşil gözlü, yani kendi ırklarına göre bir ayrım yapmayız. Biz Müslümanız. Dünyanın neresinde olursa olsun mağdura sahip çıkarız.”

Türkiye’nin; Avrupa’ya, ABD’ye teslim olan bir ülke olmadığını vurgulayan Bakan Soylu, dünyanın her noktasıyla ilişkileri geliştirdiklerini, bunun da faydalarını kriz dönemlerinde gördüklerini söyledi. 21. yüzyılın başında Türkiye’nin farklı bir politika ortaya koyduğunu ve dünyadaki üst kuruluşlara, örgütlere, güvenmediğinin altını çizen Soylu, terör örgütüne nefes aldırılmadığını vurguladı.