İbrahim Kalın: Türkiye, Rusya-Ukrayna gerilimini azaltmak için oynayabileceği her türlü rolü oynamaya hazır

Güncel
Ömer Kaya
19 Ocak 2022, 11:51
Ömer Kaya
19 Ocak 2022, 11:51

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Londra merkezli düşünce kuruluşu Circle Foundation tarafından düzenlenen Rusya-Ukrayna arasındaki gerilimi konulu panelde açıklamalarda bulundu. Çevrimiçi panelde konuşan Kalın, Rusya ve Batı arasındaki diyalogun eksikliğini dile getirerek, “Bu nedenle ciddi, gerçek ve kapsamlı bir diyaloğun her zamankinden daha acil olduğunu anlamamız gerektiğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, ABD’nin eski Kiev Büyükelçisi Steven Pifer, Polonya asıllı İngiliz parlamenter Daniel Kawczynski gibi bürokrat ve uzmanların yer aldığı Circle Foundation isimli düşünce kuruluşunun çevrimiçi panelinde Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırgan politikaları ve gerginliğin Avrupa ve NATO’ya olası etkilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

TÜRKİYE, RUSYA VE UKRAYNA ARASINDA ÇATIŞMA VE SAVAŞ İSTEMİYOR

Sözcü Kalın, Rusya-Ukrayna gerilimini yakından takip ettiklerini ifade ederek, Türkiye’nin Ukrayna’da veya Rusya ile Ukrayna arasında herhangi bir askeri harekat, çatışma veya savaş istemediğini vruguladı. Kalın, “Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü, siyasi egemenliğini ve sosyal bütünlüğünü tam olarak destekliyoruz.” dedi. Türkiye’nin Suriye ve Irak gibi örneklerden sonra yeni bir savaş görmek istemediğini kaydederek, taraflara itidal çağrısı yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rusya ve Batı arasındaki diyalogun geliştirilmesi gerektiğini kaydeden Kalın, Rusya’nın Kırım’ı işgalinin bu diyaloga ket vurduğunun altını çizdi. Kalın, “Bu nedenle ciddi, gerçek ve kapsamlı bir diyaloğun her zamankinden daha acil olduğunu anlamamız gerektiğini düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy Beştepe'de - Son dakika haberleri

“TÜRKİYE GERİLİMİ AZALTMAK İÇİN OYNAYABİLECEĞİ HER TÜRLÜ ROLÜ OYNAMAYA HAZIR”

Soruna çözüm bulunması konusundaki Türkiye’nin çabalarına değinen Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hem Rusya Devlet Başkan Vladimir Putin hem de Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy ile konuştuğunu belirterek, şunları söyledi:

“(Erdoğan) Hatta isterlerse her ikisini de Türkiye’ye gelmeye, aralarındaki sorunları ve farklılıkları çözmek için bir toplantı yapmaya davet etti. Türkiye, Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimi azaltmak için oynayabileceği her türlü rolü oynamaya hazır. Bunu hem Rusya hem de Ukrayna’nın dostu hem de bir NATO müttefiki olarak yapıyoruz.”

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir kaç hafta içinde Ukrayna’yı ziyaret edeceğini belirten Kalın, “Aynı zamanda sonuçları büyük ve geri döndürülemez olacak her türlü askeri harekattan kaçınmak için Ruslarla yakın temas halinde olacağız.” dedi.