Hava yolu şirketleri, Rusya seferlerini durduruyor

Ekonomi
Anife Bilal
11 Mart 2022, 12:32
Anife Bilal
11 Mart 2022, 12:32

Kazakistan hava yolu şirketi Air Astana, Rusya’ya yapılan uçuşları askıya aldığını duyurdu. Uçuşların, Avrupa Birliğinin Rusya Federasyonunu kapsayan yaptırım ve yasakları çerçevesinde Rusya’ya yapılan ticari uçuşların sigorta kapsamının da sona ermesi nedeniyle askıya alındığı belirtildi. Aynı nedenle Pegasus Hava Yolları Rusya uçuşları durdurduğunu açıkladı.

Rusya’ya uygulanan yaptırımlar çerçevesinde havayolları, Rusya’ya düzenlenen uçuşları iptal etmeye başladı. Rusya’ya yönelik uçuşlarını durduran hava yolu şirketlerinden biri Kazakistan merkezli Air Astana oldu. Şirket, sigorta kapsamının sona ermesi nedeniyle Rusya’ya uçuşlarının askıya alındığını belirtti.

PEGASUS HAVA YOLLARI DA RUSYA UÇUŞLARINI DURDURDU

Pegasus Hava Yolları Rusya’ya uçuşları 13 Mart 2022 tarihi itibarıyla iki hafta süreyle durdurduğunu duyurdu. Şirketin internet sayfasında yer alan açıklamada şöyle dendi:

“2022/328 sayılı Avrupa Birliği Regülasyonu ile Rusya Federasyonu varışlı ve kalkışlı uçak seferleri için; sigorta/reasürans, leasing, operasyon ve bakım hizmetlerine bağlı yaptırım ve yasaklar uygulanmaktadır. Mevcut durumdan kaynaklanan operasyonel riskler doğrultusunda, Rusya Federasyonu varışlı ve kalkışlı tüm uçuşlarımız,13 Mart 2022 (dahil) tarihi itibariyle, 27 Mart 2022 tarihine kadar  geçici olarak durdurulmuştur.”