Gürcistan’da Türkiye rüzgarı esecek

06 Kasım 2019, 20:15

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te “Göbeklitepe” adıyla Türkiye haftası düzenlenecek. Etkinlikte Göbeklitepe’nin tanıtılmasının yanı sıra geleneksel Türk lezzetleri de yer alacak.

Türkiye’de 2019 yılının ‘Göbeklitepe Yılı’ olarak ilan edilmesiyle Tiflis Yunus Emre Enstitüsü tarafından Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te 6-9 Kasım tarihlerinde çeşitli etkinliklerle Türkiye haftası düzenlenecek. Gürcistan Milli Müzesi’nde düzenlenen etkinliğin ilk gününe Türkiye’nin Tiflis Büyükelçiliği müsteşarı Onur Sevim, Gürcistan Milli Müzesi Genel Müdürü Davit Lortkipanidze, arkeolojiler, öğretmenler, profesörler, hocalar ve öğrenciler katıldı.

ETKİNLİKTE YÖRESEL LEZZETLER, TÜRK EZGİLER YER ALACAK

YEE Tiflis Müdürü Ali Oğuzhan Yüksel Tiflis’te düzenlenecek olan Türkiye haftasının ayrıntılarına ilişkin ise “Türkiye Büyükelçiliği ve YEE’nin organizatörlüğü ile Gürcistan’da Türkiye haftası kapsamında geleneksel Türk yemekleri ve lezzetleri ikramımız olacak. Genel bir Türk çelist ustasımız ‘Anadolu Ruh’u konseri verecek. Türk şerbetleri ikramımız olacak. Bunun dışında Güneydoğu Anadolu’yu anlatan Göbeklitepe’nin de bulunduğu sergimiz olacak. Göbeklitepe’yle bağlı sergimiz olacak” İfadelerini kullandı

Göbeklitepe Arkeoloji Kazıları Başkanı ve Şanlıurfa Müzesi Müdürü Celal Uludağ , “Göbeklitepe 2018 yılından UNESCO’nun dünya mirası listesine girdi ve dünyada bilinen bir yer. Göbeklitepe insanlarda çok bir merak uyandırıyor zaten bugünkü konferansımızda da katılımcıların ilgilisi çok fazlaydı ve çok güzel sorular geldi. Katılımcıların bir çoğu hatta Göbeklitepe’ye geleceklerini ifade ettiler. Bu tarz konferanslarla bizim amacımızda Türkiye’yi, Şanlıurfayı ve Göbeklitepeyi tanıta bilmektir ve bu insanlar o yere gelmelerini sağlaya bilmektir.” diye konuştu.

GÖBEKLİTEPE
Gürcistan
sergi
Türk haftası
Bunlara da bakın: