Gürcistan'da protestolar sürüyor: Şimdi de "Özgürlük Yürüyüşü"

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
30 Haziran 2019, 10:57
Mehmet Berk Yaltırık
30 Haziran 2019, 10:57

Gürcistan’da sokak protestoları son bulmuyor. Rus heyetinin Gürcistan parlamentosu ziyaretinin ardından 20 Haziran 2019’da başkent Tiflis’te patlak veren protestolar, binlerce eylemcinin katılımıyla “Özgürlük Yürüyüşü” ile devam etti.

Tiflis’te Şota Rustaveli Caddesi’nde toplanan göstericiler, Gürcistan İçişleri Bakanı Giorgi Gakharia’nın istifa etmesi talep ederek Özgürlük Meydanı’na kadar “Özgürlük Yürüyüşü” gerçekleştirdi.

Yürüyüşün ardından parlemento binasının karşısına geçen eylemciler, Tiflis’te 21 Haziran’da emniyet güçlerinin protestocuları dağıtması esnasında çok sayda kişinin yaralanmasından sorumlu tuttukları Gakharia’nın istifası talebini tekrar dile getirdiler. Göstericiler 30 Haziran 2019’da akşam saatlerinde toplanmak üzere dağıldı.

GÜRCİSTAN’DAKİ PROTESTOLAR

Gürcistan’da halk, parlamentoda yaşanan Rus heyeti krizinin akabinde sokağa döküldü.

20 Haziran 2019 tarihinde başkent Tiflis’te parlamento binasında 26. Parlamentolararası Ortodoks Meclisinin Oturumuna başkanlık yapan Komünist Parti’den Rus Devlet Duma Milletvekili Sergey Gavrilov’un, Gürcistan Parlamentosu Başkanı makamına oturması gerilime yol açtı. Gürcistan muhalefet milletvekillerinin şiddetli protestoları ve diğer milletvekillerinin eleştirileri akabinde Rus heyeti önce oturumu, sonra da ülkeyi terk etmek zorunda kaldı.

Gürcistan’daki protestocular daha sonra İçişleri Bakanı Giorgi Gakharia’nin istifasını ve seçim sürecinin reforme edilmesini talep etmeye başladı.

Gürcistan hükûmeti, başkent Tiflis’te protesto gösterilerinin 4’üncü gününde eylemcilerin dile getirdiği taleplerden biri olan parlamento seçim sisteminde değişiklik yapılmasını kabul etti. Böylece Gürcistan’da çoğunluk sisteminden nispi temsil sistemine geçilmiş oldu.