Gürcistan, ayrılıkçıların Güney Osetya'da düzenlediği sözde seçimlere tepki gösterdi

Güncel
qha muhabir
12 Nisan 2022, 00:59
qha muhabir
12 Nisan 2022, 00:59

Gürcistan, Rusya yanlısı ayrılıkçıların Güney Osetya’da düzenlediği sözde devlet başkanlığı seçimlerine tepki gösterdi.

Gürcistan Dışişleri Bakanlığı, 10 Nisan 2022 tarihinde yaptığı açıklamasında, Rusya’nın desteğiyle ülkeden tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya’da düzenlenen sözde devlet başkanlığı seçimlerini kınadı. Gürcistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, söz konusu seçimin “geçersiz ve kabul edilemez” olduğu vurgulandı.

İKİ AYRILIKÇI BÖLGE ABHAZYA VE GÜNEY OSETYA RUS GÜÇLERİNİN KONTROLÜNDE!

Açılamada, Gürcistan’ın ayrılmaz parçaları ve tarihî bölgeleri olan Abhazya ile Güney Osetya yönetimlerinin, Rus işgal güçlerinin kontrolünde bulunduğuna dikkat çekildi ve bu durumda bölgede sözde seçim yapılmanın meşru olmadığına ve uluslararası yasalara aykırı olduğuna vurgu yapıldı.

Gürcistan'dan Güney Osetya'ya seçim tepkisi - Dünyadan Haberler
Gürcistan, ayrılıkçıların Güney Osetya’da düzenlediği sözde seçimlere tepki gösterdi

GÜRCİSTAN: HAZIRLANAN REFERANDUMUN YASAL SONUCU OLMAYACAK

Sözde Güney Osetya Cumhuriyeti’nin Rusya’ya katılmak amacıyla yasa dışı bir referanduma hazırlandığı anımsatılan açıklamada, referandumun hiçbir yasal sonucu olamayacağının altı çizildi. Açıklamada ayrıca, işgal birliklerini Gürcistan topraklarından çekmesi konusunda Rusya’ya çağrı yapıldı.

SÖZDE GÜNEY OSETYA YÖNETİMİ, RUSYA’YA KATILMAK İSTEDİ!

Rusya’nın Ukrayna’daki işgali sürerken, önceki gün Rusya yanlısı Güney Osetya’daki sözde yönetim, Rusya’ya katılmak istediğini açıkladı.