Eski Nazi kampı sekreteri, 96 yaşında gözaltına alındı

Güncel
Ömer Cihad Kaya
01 Ekim 2021, 16:16
Ömer Cihad Kaya
01 Ekim 2021, 16:16

Nazilerin Stutthof kampında sekreter olarak çalışan 96 yaşındaki sanık mahkemeden kaçtığı belirtildi. Eski Nazi kampı sekreteri, mahkeme günü duruşmaya gelmezken; olaydan saatler sonra gözaltına alındı ve tutuksuz yargılanacağı öğrenildi.

Stutthof şehrinde Nazi Toplama Kampı komutanının sekreteri olarak görev yapan 96 yaşındaki İrmgard Fürhner, Almanya’da gözaltına alındı. BBC’nin aktardığı bilgiye göre, Fürhner İkinci Dünya Savaşı döneminde 11 binden fazla kişinin öldürülmesine suç ortaklığı yapmaktan yargılanıyor. Eski Nazi kampı sekreteri, Almanya’nın Hamburg kentindeki mahkemesi öncesi ortadan kayboldu. Mahkemeye gelmeden önce kaçan şahıs, sokakta yürürken yakalandı ve geçici olarak gözaltında tutuluyor.

30 Eylül’de Fürhner davasındaki ilk duruşmanın gerçekleşmesi gerekiyordu, ancak Fürhner mahkemeye gelmeyince yargıç tutuklama emri çıkardı. Fürhner, toplantı sabahı Quickborn’daki huzurevinden ayrıldığı ve Hamburg’a gittiği öğrenildi. Fürhner, kayıplara karıştıktan birkaç saat sonra gözaltına alındı ve duruşmalar sürecinde tutuklu olarak yargılanacak.

Irmgard Fürhner, 1943-45 yılları arasında Polonya’daki Stutthof kampında çalışmıştı. Fürhner, esas olarak bir daktilo yazarıydı ve kamp başkanı Paul-Werner Hoppe’nin kişisel sekreterinin görevlerini yerine getirmişti. Savcılık, Fürhner’in faaliyetlerinin mahkumların sistematik olarak öldürülmesine katkıda bulunduğu gerekçesiyle hakkında suç duyurusunda bulundu. Sanığın avukatları, Fürhner’in sıradan belgelerle uğraştığını ve komutanın ofisinin dışında neler olduğunu bilmediğini aktardı.

STUTTHOF KAMPINDA 65 BİN KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

O dönemde, Stutthof Nazi Toplama Kampı’nda toplamda 100 bin mahkum tutulmuş ve kampta yaklaşık 65 bin kişi öldürüldü.