Esed rejiminden sözde Ermeni soykırımı tasarısına onay!

Güncel
Ömer Cihad Kaya
13 Şubat 2020, 22:21
Ömer Cihad Kaya
13 Şubat 2020, 22:21

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, İdlip’te Rusya destekli Esed rejimi tarafından saldırıları devam ederken, Suriye Parlamentosunda 1915 olaylarını sözde Ermeni Soykırımı olarak kabul edilen yasa tasarısı onaylandı. Oy birliğiyle kabul edilen karara karşı Türkiye Dışişleri Sözcüsü Hami Aksoy, “iki yüzlülüğün resmidir” dedi.

Suriye-Ermenistan Dostluk Komisyonu tarafından sunulan kararın herhangi bir geçerliliği bulunmazken, Esed rejiminin ilgili kararı, tam da büyük bir insani krizin yaşandığı Suriye’nin İdlip bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin operasyonları sırasında ortaya atması dikkat çekti.

TÜRK DIŞİŞLERİ: 1915 OLAYLARININ SÖZDE SOYKIRIM OLARAK TANINMASI İBRET VESİKASIDIR”

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, söz konusu karara ilişkin bir soruya verdiği yazılı yanıtta, “Suriye rejimi parlamentosunda bugün alınan 1915 olaylarını sözde soykırım olarak tanıma kararı başlı başına bir ibret vesikasıdır. Kendi halkına yıllardır çoluk çocuk demeden her türlü katliamı uygulayan, milyonlarca kişiyi yerinden eden ve kimyasal silah kullanmadaki mahareti iyi bilinen bir rejimin ikiyüzlülüğünün fotoğrafıdır.” ifadesini kullandı.