Ersin Tatar: İşi kışkırtan taraf Kıbrıs Rum kesimidir

Güncel
Ömer Cihad Kaya
05 Ekim 2021, 17:54
Ömer Cihad Kaya
05 Ekim 2021, 17:54

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), 29 Eylül 2021’de Nautical Geo araştırma gemisinin faaliyetlerine yönelik NAVTEX yayımladı. Ardından sondaj faaliyetlerine de başlayan Rum Yönetimi’nin provokasyon çalışmalarına ilişkin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Mavi Vatan’daki haklarımıza sahip çıkmak suretiyle bu gibi çalışmalara başlamamız gündeme gelecek. İşi kışkırtan taraf, Kıbrıs Rum kesimidir.” değerlendirmesini yaptı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Doğu Akdeniz’de yeniden tek taraflı adımlar atmaya başlayan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne tepki gösterdi. AA’ya açıklamalarda bulunan Tatar Doğu Akdeniz’deki tek taraflı adımların kabul edilemez olduğunu vurguladı. Rum yönetiminin sözde Kıbrıs Cumhuriyeti’nin sadece kendisine aitmiş gibi davrandığını ve Kıbrıs Türk halkını yok sayarak faaliyetlerde bulunduğunu belirten Tatar, bunun büyük bir adaletsizlik olduğunu ifade etti.

“MAVİ VATAN’DAKİ HAKLARIMIZA SAHİP ÇIKMAK SURETİYLE ÇALIŞMALARA BAŞLAMAMIZ GÜNDEME GELECEK…”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın açıklamaları şöyle:

Kıbrıs’ta bir anlaşma olmadan nasıl olur da Rumlar işgal ettikleri Kıbrıs Cumhuriyeti’ni kullanarak Ada’nın bütün zenginliklerini kendilerine aitmiş gibi yönetmeye çalışıyorlar? Rum kesiminin, gerginliğin artmaması için böyle faaliyetlerden (tek taraflı sondaj çalışmaları) uzak durması lazım. Bunlarla iş birliği yapan ülkelerin de bizim söylediklerimizi de dikkate almaları gerekir. Aksi takdirde Türkiye ile yaptığımız istişareler sonucunda, bizim de benzer adımlar atmamız söz konusu olacak. Mavi Vatan’daki haklarımıza sahip çıkmak suretiyle bu gibi çalışmalara (hidrokarbon arama) başlamamız gündeme gelecek. İşi kışkırtan taraf, Kıbrıs Rum kesimidir….

Dünyada da bu meseleler iş birliği, dayanışma ve hukuk zemininde yürütülüyor. Rumların, Kıbrıs’ta bir anlaşma olmadan bu gibi zenginliklerin araştırılması çalışmalarından uzak durmaları lazım. İnadına yapıyorlar, belli ki arkalarını sıvazlayanlar var. Bu arkalarını sıvazlayanların da Türk tarafının verdiği uyarıları dikkate alması gerekmektedir. Aksi takdirde gerginlik daha fazla arttığında, bırakın kapsamlı çözüm çalışmalarını, işler, eskisinden daha kötü bir noktaya gidecek. Bu da beni üzüyor. Kimsenin bu gibi gerginliklerden fayda sağlayacağını düşünmüyorum.

5 soruda Doğu Akdeniz'de yaşananlar - Son Dakika Haberleri

DOĞU AKDENİZ’DE GERİLİM: TÜRK KITA SAHANLIĞINI İHLAL EDEN GEMİ GERİ ÇEVRİLDİ

Türkiye, Güney Kıbrıs adına faaliyet gösteren bir araştırma gemisini, önceki gün Türk kıta sahanlığında izinsiz faaliyette bulunduğu gerekçesiyle geri çevirdiği bildirildi. Kıta sahanlığına izinsiz girme teşebbüsünde bulunan Nautical Geo araştırma gemisi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı unsurlarca Türk kıta sahanlığının dışına çıkarıldı.

Nautical Geo araştırma gemisinin geçen hafta Türk kıta sahanlığı içinde yer alan Girit’in doğusundaki sahada izinsiz yapmaya çalıştığı faaliyet de yine Türk Deniz Kuvvetleri unsurlarınca engellenmişti. Rum Enerji Bakanlığı ise sondaj programlarının Kasım-Aralık 2021’de yeniden başlayacağını ve Amerikan ExxonMobil enerji şirketinin sözde 10’uncu parsele sondaj için yeniden dönmesini beklediklerini duyurdu. Güney Kıbrıs tarafından Nautical Geo araştırma gemisinin faaliyetlerine yönelik 29 Eylül 2021’de NAVTEX (Denizcilere Duyuru) yayımlanması ve Malta bayraklı, İtalyan sahipli Nautical Geo’nun 3 Ekim 2021’de çalışmalarına başlaması tansiyonu artırdı.

Güney Kıbrıs’ın tek taraflı hamleleri neticesinde Doğu Akdeniz’deki gerilim yeniden tırmanmaya başladı. Rum kesiminin, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Nisan 2020’de ertelenen Doğu Akdeniz’de ilan ettiği sözde münhasır ekonomik bölgedeki (MEB) sondaj programlarının yeniden başlayacağını duyurması, bölgede yeni bir gerginliğe yol açtı.