Ermenistan’ın hain saldırılarında 7 Azerbaycan askeri şehit oldu

Güncel
Ömer Kaya
17 Kasım 2021, 14:37
Ömer Kaya
17 Kasım 2021, 14:37

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan’ın dün gerçekleştirdiği saldırıları kınadı. Bakanlıktan bugün yapılan açıklamada dün gerçekleşen saldırılar sonucu 7 askerin şehit olduğu 10 askerin ise yaralandığı bilgisi aktarıldı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, dün gerçekleşen saldırı ve sınırda süregelen Ermenistan’ın gerçekleştirdiği provokatif faaliyetleri kapsayan bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Dışişleri Bakanlığı tarafından saldırı kınandı dün gerçekleşen saldırıya ilişkin yeni detaylar üzerinde duruldu. Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ermenistan’ın intikam duygularıyla askeri provokasyonlara devam etmesini şiddetle kınıyoruz. Bölgede durumun gerginleşmesinden ve üçlü bildirinin uygulanmasına engeller oluşturulmasından doğrudan Ermenistan’ın askeri-politik yönetimi sorumludur. Azerbaycan’ın uluslararası kabul görmüş sınırları çerçevesinde toprak bütünlüğüne yönelik her türlü tehdit ve askeri provokasyonlara bundan sonra da gereken karşılık verilecektir.”

Ermenistan ordusu, bir süredir sınırın Laçın ve Kelbecer istikametinde provokatif eylemlerde bulunuyor. Sınırda görev alan Azerbaycan askerlerine taciz atışları gerçekleştiriyordu. Dün ise bu saldırılar daha da yoğunlaşmış ve geniş kapsamlı hale gelmişti. Ermenistan ordusunun sınırda bazı tepecikleri ele geçirerek daha elverişli mevziler elde etmek amacıyla dün  yerel saatle 11.00’de ani operasyon başlatmıştı. Başargeçer ve Karakilise illerindeki mevzilerine takviye güç ve teçhizat yığınağı yapan Ermeni güçlerinin Azerbaycan mevzilerine top ve havan topları da kullanarak saldırdığı bölgeden dün resmi açıklamalara göre 2 yaralı Azerbaycan askeri olduğu bilgisi gelmişti. Bugün Azerbaycan savunma bakanlığı bu sayıyı 7 şehit ve 10 yaralı şeklinde güncelledi.

ERMENİLERİN HAİN SALDIRISINDA YEDİ AZERBAYCAN ASKERİ ŞEHİT OLDU

Açıklamada şehit olan askerlerin isimlerine de yer verildi:

– Teğmen Niftaliyev Umud Oruj oğlu;

– Gizir Cabbarov Orkhan Hatam oğlu;

– Çavuş Aliyev Natig Yusif oğlu, fazla mesai askeri;

– asker Agayev Elchin Marifat oğlu;

– asker Alizade Elmin Samir oğlu;

– asker Aliyev Elçin Ramil oğlu;

– asker Halilov Murad Galib oğlu.

AZERBAYCAN DIŞİŞLERİ BAKANI: GEREKEN KARŞILIĞI VERİRİZ

Yaşanan çatışma sonrasında, Ermenistan ve Rusya kaynaklarından ateşkesin sağlandığına dair açıklamalar yapılsa da Azerbaycan bu konuda net bir açıklama yapmadı. Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov ise konuya ilişkin şu açıklamaları yaptı:

“Ermenistan’ın uluslararası hukuka uygun davranmaması durumunda, Azerbaycan’a yönelik herhangi tehlikeli bir adım attığını sezersek hiç tereddüt etmeden gereken karşılığını veririz”  “(Erivan’dan) Halen toprak iddialarına yönelik açıklamalarını duyuyoruz. Bunlar çok tehlikeli açıklamalar. Ermenistanlı siyasileri daha akılcı, daha sorumluluk sahibi gibi davranmaya çağırıyoruz.