Ermeni işgalinden kurtarılan Şuşa'ya 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti önerisi

Güncel
Ömer Kaya
20 Ocak 2021, 16:05
Ömer Kaya
20 Ocak 2021, 16:05

Ermenistan işgalinden kurtarılan Karabağ’ın tarihi şehri Şuşa’nın, 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti olması önerildi. Öneri, Türk Konseyi Genel Sekreteri Bağdad Amreyev’den geldi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) Genel Sekreteri Bağdad Amreyev, Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ve Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanı Günay Efendiyeva ile video konferans görüşmesi gerçekleştirdi.

TÜRK KONSEYİ GENEL SEKRETERİ: ŞUŞA, 2022 TÜRK DÜNYASI KÜLTÜR BAŞKENTİ OLSUN

Toplantıya katılan Türk Konseyi Genel Sekreteri, Türk dünyası için önem arz eden şehrin kültür başkenti olmasını önerisini getirdi. Bölgenin işgalden kurtarılmasının sadece Azerbaycan için değil aynı zamanda tüm Türk dünyası için büyük bir zafer olduğunu kaydeden Amreyev, her yıl bir şehri kültür başkenti ilan ettiklerini hatırlatarak 2022 yılı için Şuşa’yı teklif etti.

2020 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti Özbekistan’ın Hive kenti olmuştu.

ŞUŞA ERMENİ İŞGALİNDEN KURTARILDI

Azerbaycan tarih ve kültürünün simgelerinden olan ve Karabağ’ın başşehri Hankendi’ye giden yolu kontrol etmesi bakımından stratejik önemdeki Şuşa Kenti 8 Kasım 2020’de Ermeni işgalinden kurtarılmıştı. Azerbaycan Türklerinin tarihi için büyük önem taşıyan Şuşa, 8 Mayıs 1992’de Ermeni güçlerince işgal edilmişti.

Azerbaycan ordusu, Şuşa’yı 8 Kasım’da işgalden kurtarmış ve şehir kurtarıldıktan sonra Yukarı Gövher Ağa Camii’nde 28 yıl sonra ilk ezan okunmuş, geçen hafta da ilk cuma namazı kılınmıştı. Kentin altyapısı Ermenistan’la bağlantılı olduğu için kesilen elektrik enerjisi, Azerbaycan tarafından yeniden kuruldu.