Erdoğan ve Zelenskiy baş başa görüştü

Güncel
Ömer Cihad Kaya
03 Şubat 2020, 15:50
Ömer Cihad Kaya
03 Şubat 2020, 15:50

Resmi ziyaret kapsamında Ukrayna’da bulunan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi karşılama töreninin ardından başkent Kıyiv’de Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy ile baş başa görüşme gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna’daki temasları kapsamında, Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı’na katılması, Ukrayna-Türkiye İş Forumuna katılması ve ülkede bir dizi temaslarda bulunması bekleniyor.

“KIRIM’IN YASA DIŞI İLHAKINI TANIMADIK, TANIMAYACAĞIZ”

Erdoğan, Ukrayna ziyareti öncesi Atatürk Havalimanında basın toplantısı düzenleyerek, Kıyiv’deki görüşmede, Kırım Tatarlarının durumunun ve işgal altındaki Kırım meselesinin her zaman olduğu gibi gündemin üst sıralarında yer alacağını bildirmişti.

Basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şu şekildeydi:

“Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımadık, tanımayacağız…Ukrayna ile yakın ilişkilerimizin önemli bir boyutu da Kırım Tatarlarıdır. Kırım Türklerinin durumunu ve sıkıntılarını çok yakından takip ediyoruz. Kırım liderliği ve Ukrayna makamlarıyla bu konuları sık sık ele alıyoruz. Kırım’daki kardeşlerimizin durumu, Kıyiv’de yapacağımız görüşmenin gündeminde her zaman olduğu gibi üst sıralarda yer alıyor”