Elektrik faturalarındaki TRT payı kaldırılıyor

Güncel
Ömer Kaya
08 Kasım 2021, 21:24
Ömer Kaya
08 Kasım 2021, 21:24

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında önemli açıklamalarda bulundu. Kabinede alınan bir dizi kararı açıklayan Erdoğan, elektrik faturalarındaki TRT payı ile enerji fonu kesintisi uygulamasının kaldırılacağını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada TRT payı ve Enerji fonu kesintisinin kaldırılacağını açıkladı. Erdoğan, “…Her vatandaşımıza yıllık bin 500 liranın üzerinde enerji desteği vermiş olduk. Elektrikte önümüzdeki yıl TRT payı ile enerji fonu kesintilerini de kaldırma kararı aldık.” dedi. Bu kararla beraber, Türkiye’deki her vatandaş her 100 liralık bir elektrik tüketim bedeli üzerinde 3.25 TL daha az ödeme yapacak.

TRT payı ne kadar? Enerji fonu kesintisi ne kadardı?

Türkiye’de TRT payı kanunla belirlenen bir usul ile vatandaşların faturalarına yansıtılıyordu. 3093 sayılı Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu Gelirleri Kanunu ve 09.07.2008 tarihli 5784 sayılı Elektrik Piyasası Kanununun 11. maddesinde belirtildiği üzere, aylık elektrik tüketim bedelinin %2’si TRT payıdır.