EkoAvrasya, Azerbaycan Cumhuriyeti'nin kuruluş yıl dönümünü kutladı

28 Mayıs 2020, 13:04

Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 102. yıl dönümü münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

Söz konusu mesajda şu ifadelere yer verildi:

’’Şark’ın “ilk” demokratik cumhuriyeti kabul edilen ve 28 Mayıs 1918’de Mehmet Emin Resulzade’nin öncülüğünde bağımsızlığını ilan eden Azerbaycan Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 102. yıl dönümünü büyük bir onur ve gurur ile kutluyoruz…

Türk dünyasının güçlü ve köklü ülkesi, Kafkasların incisi, kardeş Azerbaycan’ın “Cumhuriyet Bayramı”nı kutluyor; bir kez yükselen ay yıldızlı bayrağın gök kubbede ilelebet dalgalanmasını, bağımsızlık meşâlesinin kıyamete dek yanmasını ve Türkiye ile Azerbaycan arasında asırlardır süregelen kardeşlik bağının da aynı aşk ve şevk ile devam etmesini diliyoruz.

Bu vesile ile ömrünü Azerbaycan’ın bağımsızlığına adayanlar başta olmak üzere; Azerbaycan’ın inkişafına emeği geçenlere, bölge barışına ve istikrarına katkı sunanlar ile bu uğurda şehadet mertebesine ulaşan kardeşlerimizi minnetle ve şükranla yâd ediyoruz.’’

TÜRK TARİHİNİN ŞEREF VESİKASI: AZERBAYCAN HALK CUMHURİYETİ’NİN KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ

28 Mayıs 1918 tarihinde Tiflis’de Azerbaycan Milli Şurası tarafından Azerbaycan Halk Cumhuriyeti (Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti) ilan edildi. 28 Mayıs 1918 tarihinde Tiflis’de Azerbaycan Milli Şurası tarafından Azerbaycan Halk Cumhuriyeti (Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti) ilan edildi. Bugün Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşu Azerbaycan başta olmak üzere Türk dünyasının birçok bölgesinde hala yâd ediliyor.

Haberin devamı: Türk tarihinin şeref vesikası: Azerbaycan Halk Cumhuriyeti 102 yaşında!

EKOAVRASYA DERNEĞİ

Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği, daha yaygın olarak bilinen adıyla EkoAvrasya, Türkiye’nin küreselleşen dünyada hak ettiği yeri alabilmesi için çalışan bir grup girişimci, akademisyen ve profesyonel iş insanı tarafından 2006 yılında Ankara’da kurulmuştur.

Türkiye’nin uluslararası kamuoyunda etkinliğini arttırmaya yönelik faaliyetler gerçekleştiren EkoAvrasya, Türkiye ve Avrasya ülkeleri arasındaki ekonomik, sosyal ve kültürel iş birliği ve dostluk bağlarının kuvvetlendirilmesine katkıda bulunmak amacıyla çalışmalar icra etmektedir.

Türkiye’nin tanıtımında büyük önem arz eden kamu diplomasisi faaliyetleri EkoAvrasya’nın önceliği olmuş ve bu alanda birçok önemli etkinliğe imza atarak Türkiye’nin stratejik iletişimine ve etkin tanıtımına yaklaşık 40 ülkede yapmış olduğu faaliyetler ile katkı sağlamıştır.

İlgili haber:
2019 EkoAvrasya Hizmet Ödülleri sahiplerine takdim edildi

azerbaycan cumhuriyeti
EkoAvrasya Derneği
Bunlara da bakın: