Dünyada nükleer silaha sahip olan ülkelerde silahlanma yarışı artıyor

Güncel
Ömer Kaya
13 Haziran 2022, 10:12
Ömer Kaya
13 Haziran 2022, 10:12

İsveç’in başkenti Stockholm’de kurulan enstitü, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı topyekun işgal girişimi ve saldırılarının ardından nükleer silahlanma yarışının yeniden hız kazandığını kaydetti. Dünyada halihazırda 9 nükleer silahı olan ülkenin bulunduğu ifade edilen açıklamada, küresel savaş başlığı envanterinde uzun yıllardır ilk kez artış yaşanabileceği kaydedildi.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları hız kesmezken, Kremlin’in dünyaya nükleer silah kullanma tehditleri devam ediyor. İsveç’in başkenti Stockholm’deki Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (Sipri) adlı düşünce kuruluşu, dünyadaki nükleer silahı bulunan dokuz devletin aralarındaki dengelerin hızla değiştiğini vurguladı. Düşünce kuruluşu, eğer acil önlem alınmazsa küresel savaş başlığı envanterinin yakın bir zamanda artmaya başlayacağı açıklandı.

NÜKLEER SİLAHLANMA, GELECEĞE DÖNÜK ENDİŞE VERİCİ”

Putin’in Ukrayna’ya karşı işgal girişimi başlatmasının ardından dünya kamuoyunun Rusya’ya ağır yaptırımlar uygulamasının ardından Moskova yönetimi, nükleer kartını devreye sokmuştu. Dünyaya nükleer silahları kullanma tehditleri savuran Rusya, bu açıklamalarına halen devam ediyor. The Guardian’da yer alan habere göre, Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü kitle imha silahları programı direktörü Wilfred Wan, “Nükleer silahlı devletlerin tümü cephaneliklerini artırıyor veya geliştiriyor ve çoğu nükleer retoriği ve nükleer silahların askeri stratejilerinde oynadığı rolü keskinleştiriyor. Bu çok endişe verici bir eğilim” ifadelerini kullandı.

RUSYA NÜKLEER SİLAHLARINI KULLANIR MI

Bu kapsamda, Rusya, toplam 5 bin 977 savaş başlığıyla dünyanın en büyük nükleer cephaneliğine sahip, ABD’den 550 fazla. Sipri, küresel nükleer savaş başlığı sayısının Ocak 2021’de 13 bin 80’den Ocak 2022’de 12 bin 705’e düştüğünü söyledi. Bazı tahminlere göre, 3 bin 732 savaş başlığı füze ve uçaklarla konuşlandırıldı ve yaklaşık 2 bini Rusya veya ABD’nin envanterinde bulunuyor.

DÜNYADA NÜKLEER SİLAHA SAHİP KAÇ ÜLKE VAR?

Dünya ülkelerinin elinde ne kadar nükleer silah olduğu hakkında net bir bilgi bulunmuyor. Farklı araştırma kurumları birbirine yakın farklı sayılar sunuyor. Bunlar derlendiğinde nükleer silah sayısının 14 bin 995’e kadar çıktığı tahmin ediliyor. Bu silahlar genelde ‘caydırıcı güç’ olarak görülüyor ve elinde bu silahları bulunduran ülkeler askeri güç olarak diğer ülkeler üzerine ciddi baskı ve hakimiyet kuruyor. Dünya üzerinde nükleer silaha sahip olduğu bilinen ülkeler: Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya, Birleşik Krallık, Fransa, Çin, İsrail, Kuzey Kore, Hindistan ve Pakistan.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Ukrayna’ya karşı topyekun işgal girişimi ve saldırıların sorumlusu olan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.