Dünya Uygur Kurultayından QHA Türkçe Yayın Yönetmeni Aydın Taş'a teşekkür plaketi

Güncel
Ömer Kaya
12 Kasım 2020, 20:04
Ömer Kaya
12 Kasım 2020, 20:04

Dünya Uygur Kurultayı ve sivil toplum kuruluşları, Doğu Türkistan Cumhuriyetlerinin kuruluş yıl dönümü olan 12 Kasım’ın yıl dönümünde anma toplantısı gerçekleştirdi. Ankara’daki toplantıda Kırım Haber Ajansı Türkçe Genel Yayın Yönetmeni Aydın Taş’a teşekkür plaketi verildi.

Doğu Türkistan’da 1933 ve 1944 yılında kurulan cumhuriyetlerin kuruluş yıl dönümü kaydediliyor. Dünya Uygur Kurultayı, Uygur Akademisi ve Uygur Hareketi (Campaign for Uyghurs) tarafından, 12 Kasım 1933 tarihinde Kaşgar’da ilan edilen Doğu Türkistan İslam Cumhuriyetinin 87. yıl dönümü, 12 Kasım 1944 Gulca’da ilan edilen Doğu Türkistan Cumhuriyetinin 76. yıl dönümü dolayısıyla bugün bir toplantı düzenlendi.

QHA TÜRKÇE YAYIN YÖNETMENİ AYDIN TAŞ’A TEŞEKKÜR PLAKETİ

Etkinlikte Dünya Uygur Kurultayı ve Uygur Hareketi, Doğu Türkistan ile ilgili uzun yıllardır yaptığı haberlerden dolayı Kırım Haber Ajansı (QHA) Türkçe Yayın Yönetmeni Aydın Taş’ın şahsına teşekkür plaketi takdim edilirken; QHA’ya da Doğu Türkistan ile ilgili servis edilen haberlerden dolayı teşekkür edildi. Aydın Taş’a Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Dolkun İsa adına ödülü Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Erkin Ekrem takdim ederken, Uygur Hareketi adına ödülü Başkan Ruşan Abbas verdi.