Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Dolkun İsa'nın Twitter hesabına saldırı!

Güncel
Ömer Kaya
28 Şubat 2021, 20:40
Ömer Kaya
28 Şubat 2021, 20:40

Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Dolkun İsa’nın Twitter hesabı ele geçirildi. İsa’nın ekibinin yoğun çabaları sonucu hesap kurtarıldı. Doğu Türkistan’da yaşanan hak ihlallerini duyuran Dolkun İsa’ya yönelik saldırının Çin yönetimine bağlı internet korsanları tarafından yapıldığı öğrenildi.

Çin’in Doğu Türkistan’daki sistematik baskı ve asimilasyon politikalarına maruz kalan Doğu Türkistan halkının çatı kuruluşlarından olan Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Dolkun İsa’nın Twitter hesabı, dün Çin’in bilgisayar korsanları tarafından ele geçirildi. İsa, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Çin Komünist Partisinin internet korsanlarını işaret etti ve 2011’den bu yana yaptığı paylaşımların silindiğini aktardı.

Dünya Uygur Kurultayı Dolkun İsa’nın açıklamaları şu şekilde:

“27 Şubat’ta Twitter hesabım bilgisayar korsanları (muhtemelen ÇKP bilgisayar korsanları) tarafından saldırıya uğradı. Ekibimin yoğun çalışması sonucunda 24 saat sonra Twitter hesabım kurtarıldı. Ancak 2011 yılından beri tweet attığım ve paylaştığım tüm bilgiler silindi. Bu benim için büyük bir kayıptı.

DÜNYA UYGUR KURULTAYI: KABUL EDİLEMEZ

Öte yandan, Dünya Uygur Kurultayı da bir paylaşım yaparak, Doğu Türkistan’da Çin’in işlediği soykırım ve insan hakları ihlali fiilleri noktasında baskıların devam ettiği vurgulandı. Kurultay, “Önde gelen bir insan hakları savunucusunun sesinin Çin veya diğer kişiler tarafından susturulması kabul edilemez.” dedi.