Dünya Kırım Tatar Kongresi, KKTC'de Cumhurbaşkanı seçilen Ersin Tatar'ı tebrik etti

Güncel
Ömer Cihad Kaya
20 Ekim 2020, 17:21
Ömer Cihad Kaya
20 Ekim 2020, 17:21

Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK), KKTC’nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı tebrik etti. DQTK, Tatar’ın Cumhurbaşkanlığının tüm Türk milletine hayırlı olmasını temenni etti.

Dünya Kırım Tatar Kongresi (World Congress of Crimean Tatars-DQTK) , 20 Ekim 2020 tarihinde yayımladığı mesaj ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Cumhurbaşkanı seçilen Ersin Tatar’a tebriklerini bildirdi.

“VATANDAŞIMIZ ERSİN TATAR’I TEBRİK EDİYORUZ”

Kongrenin sosyal medya hesabı üzerinden yayımlanan mesajdaşu ifadelere yer verildi:

“19. asırda Kırım Harbi’nden sonra vatanımız Kırım’dan çıkan Kırım Tatarlarından iki gemi dolusu vatandaşımız Kıbrıs’a yerleştirildi. O Kırım Tatar ailelerinden birine mensup olan Ersin Tatar, KKTC’de seçimleri kazanarak Cumhurbaşkanı seçildi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine, umum Türk milletine ve diasporadan bir Cumhurbaşkanı seçilen Kırım Tatar halkımıza hayırlı olsun.

Vatandaşımız Ersin Tatar’ı gönülden tebrik ediyoruz. Allah onu korusun ve muvaffak eylesin”

YENİ KKTC CUMHURBAŞKANI, KIRIM TATAR KÖKENLİ ERSİN TATAR OLDU

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda, oyların yüzde 52’sini alan Başbakan Ersin Tatar Cumhurbaşkanı seçildi. KKTC vatandaşları 18 Ekim 2020’de gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Seçimi ikinci turunda sandık başına gitti. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Başbakan Ersin Tatar’ın yarıştığı ikinci turda, zafere uzanan Tatar oldu. KKTC Yüksek Seçim Kurulundan gelen ilk sonuçlara göre Ersin Tatar oyların yüzde 52,60’ını alırken, Mustafa Akıncı ise yüzde 47,40’ta kaldı.

Benzer haber: KKTC’nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar mazbatasını aldı

ERSİN TATAR KİMDİR?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Kırım Tatar kökenlidir. 1960 yılında Lefkoşa’da doğdu. Lise öğrenimini İngiltere’de tamamladı. 1982 yılında Cambridge Üniversitesinden mezun olup 1982-1986 yıllarında İngiltere’de PriceWaterhouse’da çalışarak CharteredAccountant unvanını aldı. 1986-1991 yıllarında İngiltere’de PollyPeck Firması’nda, 1991-1992 yıllarında Ankara’da FMC-Nurol Savunma Sanayi AŞ’de finansman müdürü olarak çalışan Tatar, 1992-2001 yıllarında İstanbul’da Show TV’de Genel Koordinatörlük yaptı. Tatar 1996’da KKTC’nin ilk özel televizyon kanalı “Kanal T”yi kurdu.

2003 yılında UBP ile siyasete atılan Tatar, 19 Nisan 2009 erken genel seçimlerinde UBP’den Lefkoşa Milletvekili seçildi. 4 Mayıs 2009 tarihinde kurulan Derviş Eroğlu hükûmetinde Maliye Bakanı görevine getirilen Ersin Tatar, 27 Mayıs 2010’da kurulan İrsen Küçük hükûmetinde de bu görevini sürdürdü. Daha sonra Cumhurbaşkanı seçilene kadar Başbakanlık görevinde bulundu.