Doğu Türkistanlı sivil toplum kuruluşları, sürgünün 77. yıldönümünde Kırım Tatar halkının acısını paylaştı

Güncel
Ömer Cihad Kaya
18 Mayıs 2021, 15:30
Ömer Cihad Kaya
18 Mayıs 2021, 15:30

 Kırım Tatarlarının Stalin yönetimince Vatan Kırım’dan sürgün edilmesi ve soykırıma uğramasının 77. yıl dönümü kaydediliyor. Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü’nde dünyanın pek çok ülkesinden ve soydaş milletlerden, Kırım Tatar halkına bu acı gününde destek mesajları geliyor. Doğu Türkistanlı sivil toplum kuruluşları, Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı’nın yıldönümünde Kırım Tatar halkını yalnız bırakmadı.

Bugün, Kırım Tatarlarının Stalin yönetimince Vatan Kırım’dan sürgün edilmesi ve soykırıma uğramasının 77. yıl dönümü. Kırım Tatar halkı, bu acı günün 77. yıldönümünde, yaşanan büyük acı ve travmanın halen taze olduğunu göstermek ve Putin Rusya’sının takipçisi olduğu Stalin rejiminin soykırım faaliyetlerini unutturmamak için mücadele veriyor. Bir çok devlet ve sivil toplum kuruluşu da Kırım Tatar halkının Stalin rejiminin soykırımına uğradığı günün yıldönümünde destek mesajı verdi.

DÜNYA UYGUR KURULTAYI: KIRIM VE DOĞU TÜRKİSTAN ELBET BİR GÜN HÜRRİYETİNE KAVUŞACAKTIR

Dünya Uygur Kurultayı Vakfının 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı mesajı şu şekilde:

“18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Soykırımı’nı unutmadık, unutmayacağız. Bağımsızlığı için mücadele eden Kırım Tatar Milli Hareketi’ni saygıyla selamlıyoruz. Kırım ve Doğu Türkistan elbet bir gün hürriyetine kavuşacaktır.”

Resim

UYGUR HAREKETİ: SOYDAŞLARIMIZIN ACILARI, ACIMIZDIR

Türkiye’deki Doğu Türkistanlı sivil toplum kuruluşlarından Türkiye Uygur Hareketinin mesajında şu ifadeler yer aldı:

“Kırım Tatarlarının vatanları Kırım’dan sürgün edildiği 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımının 77. yıl dönümünde; soykırım, sürgün ve vatanlarına dönüş mücadelesinde hayatını kaybeden soydaşlarımızı rahmetle anıyoruz. Soydaşlarımızın acıları, acımızdır.”

“KIRIM TATARLARI HALA ÖZGÜR DEĞİL”

​Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı Seyit Tümtürk, sürgünün yıldönümünde Kırım Tatar halkının acısını paylaştı. Seyit Tümtürk, “Kırım kurbanlarının 77. sürgün yıl dönümü. Hiçbir canlıya reva görülmeyen bir biçimde koparılıp atılmak yurdundan bir kıyıya… Ne değişti o cephede dünden bu yana? Hemen hiçbir şey. Sabah akşam evleri basılan Kırım Tatarları hâlâ özgür değil” ifadelerini kullandı.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti. 2019 yılında Letonya ve Litvanya 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak tanıdılar.