Doğu Türkistan'da zulmün ve vahşetin belgesi: Kamptan çıkanların başına bunlar geliyor!

Güncel
Ömer Cihad Kaya
19 Aralık 2020, 21:57
Ömer Cihad Kaya
19 Aralık 2020, 21:57

Doğu Türkistan’da Çin yönetiminin baskı ve asimilasyonları, her geçen gün ortaya çıkıyor. Çoluk çocuk, genç yaşlı demeden toplama kamplarına atılan Doğu Türkistanlıların, kamplardan adeta “cesetleri” çıkıyor. Uygur aktivistlerin son dönemde paylaştıkları videolardan birinde kamptan çıkan iki yaşlı Uygur Türkünün kısa bir süre evlerinde cansız bedenlerine ulaşıldı. Video, Çin’in toplama kampları eliyle yaşattığı soykırım ve insan hakları ihlalleri açıkça görüldü.

Çin’in Doğu Türkistan’da toplumun her kesiminden insana karşı işlediği soykırım fiilleri, bütün bir halkın kitlesel olarak yok olması tehlikesini ortaya koyuyor. Çin’in yaygın sosyal medya platformlarında da paylaşılan görüntülerde, kamplardan çıkan insanların vahim durumları net bir şekilde görülüyor. Doğu Türkistan’da çekildiği ileri sürülen görüntüler, Çin’in vahşet derecesindeki insan hakları ihlallerinin delili niteliğinde.

DOĞU TÜRKİSTAN’DA KAMPTAN ÇIKANLARIN BAŞINA BUNLAR GELİYOR!

Doğu Türkistanlı aktivistlerin paylaştığı videolardan birinde, kamptan çıkan Doğu Türkistanlı karı kocanın evlerinde cansız bedenlerine ulaşıldı. İşte Doğu Türkistan’da çekildiği ileri sürülen o skandal görüntüler:

Uluslararası insan hakları örgütlerinin de raporlarıyla ortaya koyduğu üzere, Doğu Türkistan’daki Çin’in toplama kamplarından çıkanların; akıl sağlıklarını yitirdikleri, psikolojik olarak çöktükleri ve hatta yaşanan ağır şiddet eylemleri ve soykırıma varan fiiller nedeniyle hayatlarını kaybettikleri biliniyordu.

DİNİ, ETNİK VE SİYASİ BASKILARIN MERKEZİ: DOĞU TÜRKİSTAN

Çin hükumetinin sistematik baskı ve asimilasyonlar ile dini, etnik, kültürel ve siyasal anlamda “soykırıma” varan faaliyetleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor.ABD Dışişleri Bakanlığının açıkladığı verilere göre Doğu Türkistan’da yaklaşık 2 milyona yakın Uygur Türkü ve diğer azınlıklara mensup Müslümanlar, eğitim adı altında zorla toplama kamplarında tutulmakta.

Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre ise, Pekin idaresinin kültürel soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında 1 milyondan fazla Uygur Türkünü zorla tutuyor. Farklı kaynaklarda cezaevleri ile gözaltı merkezlerinde tutulanlarla birlikte bu rakamın 3-4 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Ayrıca, Çin hükumeti, her ne kadar dünya kamuoyunda aksini iddia etse de Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında, ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 2 milyonu aşkın Doğu Türkistanlı zorla tutuluyor. Burada, Çin Komünist Partisinin sistematik baskı ve zulüm politikalarına maruz kalan Uygur Türkü ve diğer azınlıklar, birçok hak ihlali ile karşı karşıya.