Galatasaray ve Dinamo Kıyiv, Ukraynalı yetim çocuklar için özel maç oynayacak

Güncel
Ömer Kaya
11 Nisan 2022, 12:10
Ömer Kaya
11 Nisan 2022, 12:10

Ukrayna Premier Ligi ekiplerinden Dinamo Kıyiv’in teknik direktörü Mircea Lucescu, Galatasaray ile dostluk maçına çıkacaklarını kaydetti. Lucescu, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşın ardından yetim kalan çocukların yararına 14 Nisan 2022’de müsabaka yapılacağı öğrenildi.

Türkiye’nin yakından tanıdığı Rumen futbol teknik direktörü Mircea Lucescu, savaşın çıkmasının ardından ülkesine dönerek Bükreş’ten Dinamo Kıyiv’i koordine etmeye başlamıştı. 76 yaşındaki teknik adam, yaptığı açıklamada, antrenörlük hayatının en zor ve dramatik anlarını yaşadığını ifade ederek, “Bu yaşıma kadar böyle acı bir tecrübe yaşamamıştım. Şimdi futboldan daha çok Romanya’ya ve Polonya’ya akın akın gelen bu çaresiz mülteciler ile onların çocukları için ne yapabileceğimi düşünüyorum” açıklamasını yaptı.

Karşılaşmanın, 14 Nisan 2022’de Nef Stadı’nda gerçekleşeceği öğrenildi. Lucescu, 12 Nisan’da Polonya’da Legia Varşova ile “Barış için maç” sloganıyla karşılaşacağını dile getirdi.

SLOGANIMIZ “BARIŞ İÇİN MAÇ” OLACAK

Rusya’nın başlattığı savaş ve Ukrayna’da yaşanan acıların tarifsiz olduğunu ifade eden Lucescu, İstanbul’daki maçın verilecek barış mesajı ve toplanacak yardım için çok önemli olduğunu dile getirdi. Lucescu, “Türkiye’de yıllarım geçti ve Türk milletinin nasıl yardımsever olduğunu iyi biliyorum. Değerli Türk futbolseverlerin Galatasaray-Dinamo Kiev maçına Ukraynalı yetimleri düşünerek gelmesini istiyorum. Sloganımız ‘Barış için maç’ olacak. Tribünlerin tıklım tıklım dolması gerekiyor. Türk insanı, mazlumun yanında olduğunu bir kez daha gösterecektir.” ifadelerini kullandı.