Devlet erkanı Atatürk'ü andı: Liderlerden 10 Kasım mesajları

Güncel
Ömer Kaya
10 Kasım 2020, 12:29
Ömer Kaya
10 Kasım 2020, 12:29

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, hayata veda ettiği tarihin 82. yıl dönümünde saygı ve özlemle anılıyor. 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü’nde, Anıtkabir’de resmi tören düzenlendi. Resmi törende, devlet erkanı bir araya geldi.

Türkiye, 10 Kasım 1938’de hayata gözlerini yuman Ulu Önder Atatürk’ü ebediyete intikalinin 82. yıl dönümünde saygı, özlem ve minnetle anmaya devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve büyük önderi Mustafa Kemal Atatürk, bugün sabah saatlerinde Anıtkabir’de düzenlenen resmi törenle anıldı. Devlet erkanını buluşturan Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki kortejde, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi üyeleri, yüksek yargı organlarının başkanları, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanları bulundu.

ERDOĞAN: CUMHURİYETİMİZİN BANİSİ GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’Ü RAHMETLE ANIYORUZ

Anıtkabir’deki törenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyet, Misak-ı Milli Kulesi’ne geçti. Erdoğan buradaki deftere şu ifadeleri kaydetti:

“Vefatının 82’nci seneyi devriyesinde İstiklal Harbimizin Başkomutanı, Cumhuriyetimizin banisi ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle anıyoruz. Milletimizin varlık yokluk mücadelesini zaferle taçlandıran, bizlere bağımsız ve özgür bir ülke bırakan Gazi Mustafa Kemal ve kahraman silah arkadaşları milletimizce hayırla yad edilecektir. Şehitlerimizin fedakarlıkları üzerine kurulan cumhuriyetimizi ilelebet yaşatacak, gelecek kuşaklara daha müreffeh, güçlü, itibarlı bir ülke bırakmak için çalışmaya devam edeceğiz. Ruhun şad olsun.”

Ardından, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu tarafından anma töreni düzenlendi.

TÜRKİYE’DE LİDERLERDEN 10 KASIM MESAJLARI

Atatürk’ün ebediyete göç etmesinin yıl dönümü olan 10 Kasım dolayısıyla siyasiler ve siyasi parti genel başkanları, sosyal medya üzerinden mesajlarını duyurdu. İşte o mesajlardan bazıları:

TBMM BAŞKANI MUSTAFA ŞENTOP: Cumhuriyetin bânisi, büyük komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, ebedî âleme irtihalinin 82’nci yıldönümünde rahmet ve şükranla anıyorum.

KEMAL KILIÇDAROĞLU: 82 yıldır senden ayrıyız ama gönüllerimizdesin. Seni asla unutmayacağız…

MERAL AKŞENER: Vatan sevgisi ve cesaretiyle cumhuriyetimizi bizlere armağan eden kurucu liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk; Fikirleri ve idealleriyle birlikte hepimizin gönlünde sonsuza kadar yaşayacak… Saygı, rahmet ve özlemle anıyorum.

TARİHİN AKIŞINI DEĞİŞTİREN BİR BAŞKOMUTAN: GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Büyük Önder Atatürk, 1881’de Selanik’te dünyaya geldi. Annesi Zübeyde Hanım’ın arzusu doğrultusunda ilköğrenimine Hafız Mehmet Efendi’nin mahalle mektebinde başlayan Atatürk, daha sonra babası Ali Rıza Efendi’nin isteği ile geçtiği Şemsi Efendi Mektebinde ilkokulu bitirdi.

Yalnızca Türk milletinin Kurtuluş Savaşı’nı başarıyla yöneten bir komutan olarak değil, aynı zamanda gerçekleştirdiği devrimlerle de dahi bir devlet adamı olarak tarihe geçen Mustafa Kemal Atatürk, 57 yıl süren yaşamında, milletinin ve vatanının bağımsızlığı için yılmadan çalıştı ve girdiği her mücadeleden zaferle çıktı.

Askeri ve siyasi dehasıyla Türk ve dünya tarihine adını altın harflerle yazdıran Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938’de 57 yaşındayken Dolmabahçe Sarayı’nda saat 9’u 5 geçe hayata gözlerini yumdu. Atatürk’ün vefatı sadece Türkiye’de değil bütün dünyada büyük üzüntüyle karşılanırken, yabancı devlet adamları birçok açıklama yaptı ve mesaj yayımladı.

Atatürk’ün Türk bayrağına sarılı tabutu, Dolmabahçe Sarayı büyük tören salonunda bir katafalk üzerine yerleştirilerek 3 gün süreyle milletin ziyaretine bırakıldı.
Cenaze, daha sonra 20 Kasım 1938’de Ankara’ya getirildi ve 21 Kasım 1938’de büyük törenle Etnografya Müzesi’ndeki geçici kabrine konuldu. Cenaze törenine bütün dünya devletleri özel temsilciler gönderdi. Törende, Çanakkale’de ve diğer muharebelerde Atatürk’e karşı savaşmış yabancı generaller de yer aldı. Atatürk’ün naaşı, ölümünün 15’inci yılı olan 10 Kasım 1953’te Anıtkabir’e nakledildi. 

QHA (Kırım Haber Ajansı) olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 82. yılında özlem, minnet ve saygıyla anıyoruz.