Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili sayfa Rum tarafını çıldırttı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Eylül 2021, 15:54
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Eylül 2021, 15:54

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve büyük önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili sayfa, Rum Kesimi’ni çıldırttı. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ndeki Eğitim Bakanlığı tarafından bir kitaptaki Atatürk’ün fotoğrafının ve “Türkiye’nin en büyük kahramanı” başlığının yer aldığı 36’ncı sayfayı yırtma talimatı verildi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve büyük önderi Mustafa Kemal Atatürk’e bir kitapta övgüyle bahsedilmesi Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni panikletti. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Eğitim Bakanlığı, orta eğitim öğretmenlerine, “Oxford Discover Futures 3 Workbook” adlı kitabın öğrencilere dağıtılmadan önce Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili bölümün yer aldığı 36’ncı sayfasını yırtma talimatı verdi.

GÜNEY KIBRIS RUM KESİMİNDEN KÜSTAH HAREKET

Güney Kıbrıs’ın önde gelen haber portalı Sigmalive’de yer alan habere göre ise, öğretmenlere “acil” vurgusuyla elektronik ortamda gönderilen genelgede, yırtılması talimatı verilen sayfada, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türkiye’nin en büyük kahramanı” başlığı ile verildiği bildirildi. Ayrıca aynı sayfada, sanat dünyasının kahramanları olarak da Frida Kahlo ile Diego Rivera’nın işlendiği belirtildi.

Öğretmenler, sosyal medya grupları üzerinden yırtılması talimatı verilen sayfanın Atatürk ile ilgili olduğu bilgisini paylaştı. Rum Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (OELMEK) Başkanı Kostas Hacisavvas, Rum Eğitim Bakanından konuyla ilgili kararı gündeme getiren sebepler hakkında izahat isteyeceğini söyledi.