Damyan: Ukrayna ve Türkiye arasında imzalanan anlaşmalar, stratejik ortaklığa katkı sağladı

Ekonomi
Ömer Cihad Kaya
05 Şubat 2020, 18:12
Ömer Cihad Kaya
05 Şubat 2020, 18:12

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de 3 Şubat 2020 günü, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’in katılımıyla Ukrayna-Türkiye İş Forumu düzenlendi.

Ukrayna ve Türkiye’den iş çevrelerini bir araya getiren foruma ilişkin Kırım Haber Ajansı yazarlarından Avukat Evren Damyan, Ukrayna ve Türkiye ikili ilişkilerini değerlendirdi. Damyan’ın değerlendirmesi şu şekilde:

“Son dönemlerde gelişen karşılıklı ilişkilere daha da hız kazandıracak anlaşmaların imzalanması, her iki ülkeye de ayrı bir heyecan getirmiştir. Savunma sanayi alanında karşılıklı iş birliği, ticaret hacminin iki katına çıkarılmasının hedeflenmesi ve bu kapsamda Serbest Ticaret Anlaşmasının hazırlanması ve diğer sosyal, kültürel ve idari anlamda iş birliğinin gelişmesine katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir. Stratejik iş birliği söyleminin bile Türk iş adamlarına gerek doğrudan gerekse dolaylı olarak ( alt / yüklenici ) farklı ticari faaliyet alanlarına müdahil olmasına imkan tanıyacağını değerlendirmektedir.

Serbest Ticaret Anlaşmasının, bizzat Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından telaffuz edilmesiyle her iki ülkenin çıkarlarının daha da artırılmasının ön planda olacağı ve bundan böyle her iki ülke yönetimince daha hızlı adım atılmasının yolunu açtığı, karşılaşılacak muhtemel sorunların daha hızlı çözüme kavuşturulacağı ortaya konmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın gerek bir önceki Cumhurbaşkanı Petro Proşenko gerekse şu anki Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy ile ilişkiler geliştirmiş olmasının bir devlet politikasının gereği olduğu böylelikle de gerek iki ülkenin vatandaşlarına gerekse de Ukrayna’da yaşayan Türk kamuoyuna güç verdiği önümüzdeki dönemde pek çok alanda daha farklı iş birliği girişimlerine olanak tanıdığı düşünülmektedir. Bu bağlamda, her iki ülkedeki girişimcilerin farklı partnerler aramaktan ziyade ana hatları Cumhurbaşkanları seviyesinde şekillenmiş olan karşılıklı iş birliği ortamında cesurca adım atmalarına destek verici ortam sağlamıştır. Böylelikle riski az getirisi yüksek girişimin, iki ülke tarafından da ortaya konulacağı değerlendirilmektedir. “