Cumhurbaşkanlığından kamuda normalleşme genelgesi!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
30 Haziran 2021, 14:04
Ayyıldız Huri Kaptan
30 Haziran 2021, 14:04

Cumhurbaşkanlığı, kamu kurum ve kuruluşlarındaki normalleşme sürecine ilişkin genelge yayımladı. Genelgeye göre, kronik rahatsızlığı bulunan 60 yaş ve üstü çalışanlarla gebeliğinin 24’üncü haftasından 32’nci haftasına kadarki süre içerisindekiler idari izinli sayılmaya devam edecek.

Cumhurbaşkanlığı tarafından 29 Haziran’da Kovid-19 tedbirleri kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarında normalleşme süreci ve alınacak tedbirlere ilişkin genelge yayımlandı. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yer alan genelgede, 1 Temmuz itibarıyla kamu kurum ve kuruluşlarının normal düzen ve mesai saatlerinde çalışmalarını sürdüreceği belirtildi. Genelgede, Sağlık Bakanlığı ile Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığı hariç kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlardan; Sağlık Bakanlığının belirlediği kronik rahatsızlığı bulunan 60 yaş ve üzeri çalışanlar (yönetici pozisyonundakiler hariç) ile gebeliğinin 24’üncü haftasından 32’nci haftasına kadarki süre içerisinde bulunan çalışanların idari izinli sayılmaya devam edileceği bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı'ndan 'normalleşme' genelgesi: Kamuda izinler kaldırıldı mı?

İDARİ İZİNLİ SAYILANLAR HAKKINDA MADDELER

Bu genelge kapsamında idari izinli sayılanların göreve gelmedikleri süre zarfında istihdamlarına esas görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılacakları belirtildi. Genelgede, söz konusu çalışanların mali ve sosyal hak ve yardımları ile diğer özlük haklarının saklı olup hizmetin yürütülmesi açısından sorumluluklarının görev yerinde çalışanlar ile eşit olduğu, bu çalışanların amirlerinin izni dışında görev mahallinden ayrılmayacağı ve hizmetine ihtiyaç duyulanların görevlerine dönecekleri ifade edildi.

TOPLANTI VE AKTİVİTELER UZAKTAN DEVAM EDECEK

Kamu kurum ve kuruluşlarınca bu süreçte ulusal veya uluslararası düzeyde kapalı alanlarda düzenlenecek her türlü toplantı veya aktivitenin gerekli güvenlik önlemleri alınmak suretiyle video/tele konferans gibi sesli-görüntülü iletişim sistemleri vasıtasıyla uzaktan yapılmasına özen gösterileceği aktarıldı.
Genelgede ayrıca, tüm personelin maske kullanması, çalışma mekanları, yemekhane, servisler ve sosyal alanlarda gerekli mesafenin ayarlanması, bu mahaller ile kamuda kullanılan araçlarda dezenfekte işleminin yapılması gibi gerekli tedbirlerin devam ettirileceğinin altı çizildi.