Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Doğu yönünde ve Donbas’ta savunmayı güçlendiriyor

Güncel
qha muhabir
03 Nisan 2022, 13:29
qha muhabir
03 Nisan 2022, 13:29

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, işgalci Rusya’nın saldırılarına ilişkin son gelişmeler hakkında açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin işgalci Rus ordusunu püskürttüğünü ifade ederek, “Doğu yönünde ve Donbas’ta savunmamızı güçlendiriyoruz” dedi.

İşgalci Rusya’nın Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne göz dikerek, başlattığı savaşın 38’inci gününde Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) yeni bir açıklama yaptı. Zelenskıy, Rusya’nın saldırılarına ilişkin, “Her birimiz elimizden gelen her şeyi yapmaya devam etmeliyiz. Her açıdan mümkün olduğunca silahlı kuvvetlerimizi desteklememiz, ekonomimizi geliştirmemiz gerekir” ifadelerini kullandı.

ZELENSKIY: DOĞU YÖNÜNDE VE DONBAS’TA SAVUNMAMIZI GÜÇLENDİRİYORUZ

Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Ukrayna ordusunun Sumı ve Çernigiv bölgelerini işgalden kurtardığını anımsatarak, “Savunucularımız Sumı ve Çernigiv bölgelerinde bazı alanların kontrolünü ele geçirmeye devam ediyor. Geçici olarak işgal edilen bölgelerde giderek daha fazla Ukrayna ulusal bayrağı dalgalanıyor. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, işgalcileri savaşmadan rahat bırakmıyor. Doğu yönünde ve Donbas’ta savunmamızı güçlendiriyoruz” dedi.

Zelenskıy açıklamasının devamında Ukrayna ordusunu işaret ederek, “Kahramanlarımız Mariupol’de düşman birliklerinin önemli bir bölümünü geride tutmaya devam ediyor. Bu şehirdeki direniş sayesinde diğer kentlerimizdeki direnişlerimizde direnç ve cesaret, ayrıca önemli bir zaman da kazanıldı. Bu, düşmanımızın taktiklerini ve yeteneklerini kıran bir zamandı” ifadelerini kullandı.

“KORKMAYIN VE DIŞARI ÇIKIN!”

Ukrayna’ya destek sağlama sözü veren Avrupa ülkelerine seslenen Zelenskıy, “Ne yazık ki, Ukrayna henüz yeterince modern füzesavarlar ve uçaklar alamadı. Ortaklarımızın sağlayacağı şeyleri alabilirdik. Bunu hala yapabilirler” diye konuştu.

Zelenskıy, Ukrayna halkına da seslenerek, “Energodar’ımızın sakinlerine teşekkür etmek istiyorum. Bugün şehirlerini savunmak için mitinge giden cesur Ukraynalılara. Buna karşılık İşgalciler barışçıl insanlara ateş açtı ve el bombaları kullandı. Geçici olarak işgal edilen şehirlerde sokaklara dökülen herkese minnettarım. Korkmayın ve dışarıya çıkın! Daha fazla insan, protesto ettikçe işgalcilerin bizi yok etmesi özgürlüğümüzü yok etme amacı daha zor oluyor” çağrısı yaptı.

“AVRUPA’DA UKRAYNA’YI DESTEKLEMEYEN TEK KİŞİ MACARİSTAN BAŞBAKANI, ANCAK MACAR HALKI UKRAYNA’YI DESTEKLİYOR, POLİTİKACILAR GİDİCİDİR”

Zelenskıy, daha önce Rusya’ya destek olduğunu ve Ukrayna tarafına geçmesi için çağrıda bulunduğu Macaristan’ı eleştirdi. Zelenskıy, “Avrupa’da, Putin’i destekleyen tek kişi Macaristan Başbakanı. Savaşı durdurmak için çaba göstermediler. Bütün Avrupa barış istiyor. Tüm Avrupa, savaş alanının Mariupol’den Budapeşte’ye, Harkiv’den Krakov’a veya Çernigiv’den Vilnius’a taşınmasını istemiyor. Tüm Avrupa savaşı durdurmaya, barışı yeniden sağlamaya çalışıyor. O halde Budapeşte neden tüm Avrupa’ya, tüm uygar ülkelere karşı? Bizim için önemli olan halkın görüşüdür. Ukrayna halkı Macar halkını destekliyor. Macar halkı Ukrayna halkını destekliyor. Politikacılar gidicidir” dedi.