Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Ukrayna şehirleri, Nazi işgalinden bu yana böyle insanlık dışı bir zulüm görmedi!

Güncel
Anife Bilal
04 Mart 2022, 16:01
Anife Bilal
04 Mart 2022, 16:01

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rusya’nın eğitimli birliklerinin çoğunu Ukrayna topraklarına soktuğunu bildirdi. Rusya’nın acımasız bir şekilde sivil yerleşim yerleri vurmaya devam ettiğini vurgulayan Zelenskıy, “Ukrayna şehirleri, Nazi işgalinden bu yana böyle insanlık dışı bir zulüm görmedi.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, bugün ulusa seslendi. Yaptığı açıklamada Zelenskıy, “Neredeyse tüm Rus ordusu halkımıza karşı savaşıyor. Ama Ukraynalıların kahramanca direnişi, 9 gündür devletimizi bu işgalden kurtarıyor. Ukrayna şehirleri, Nazi işgalinden bu yana böyle insanlık dışı bir zulüm görmedi.” dedi.

“RUS BOMBALARI, DÜN SADECE ÇERNİGİV’DE 47 KİŞİYİ ÖLDÜRDÜ”

Rus ordusunun sivil yerleşim yerleri hedef aldığına dikkat çeken Zelenskıy, “Çernigiv, Ohtırka, Harkiv, Mariupol. Kasıtlı olarak sivil altyapı yok ediliyor. İnsanlar yok ediliyor. Sivil yerleşim bölgeleri. Sadece dün, Rus bombaları Çernigiv’de 47 kişiyi öldürdü. Sivil insanlar… Çoklu roketatar sistemleri ile ateş açarak ve hava saldırıları düzenleyerek Harkiv’i yok ediyorlar. Rusya, Harkiv’i yok ediyor. Bu hale nasıl gelindi? Bu sabah Jıtomir’deki bir okula füze atıldı. Çocukları hedef aldılar. Sözde ‘kardeş’ Rusya geldiğinde hayatımız bu hale geliyor.” diye konuştu.

“ANLAŞMALARIN ÇALIŞIP ÇALIŞMADIĞINI BUGÜN GÖRECEĞİZ”

Ukrayna ile Rusya arasında dün yapılan müzakereler sırasında en çok zarar gören bölgelere insani koridorların oluşturulması konusunda anlaşmaya varıldığını kaydeden Zelenskıy, “Bugün, anlaşmaların çalışıp çalışmadığını göreceğiz.” ifadesini kullandı.

“BİZİ YENEMEYECEKLER”

Ukraynalı askerlerin işgalcilere karşı koyduğunu, Rus ordusunun büyük kayıplar verdiğini belirten Cumhurbaşkanı, “Kıyiv işgalcilerin ana hedefi olarak kalmaya devam ediyor. Ama onlar bizi yenemeyecekler, devletimizi yenemeyecekler.” diye vurguladı.