Cumhurbaşkanı Zelenskıy, savaşın birinci ayında Ukrayna ve dünya kamuoyuna seslendi: Bağımsızlık savaşı veriyoruz

Güncel
Ömer Kaya
24 Mart 2022, 12:11
Ömer Kaya
24 Mart 2022, 12:11

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş, işgal girişimi ve siviller dahil olmak üzere Ukrayna’ya saldırılarının birinci ayına girilirken, Ukrayna halkına ve dünya kamuoyuna seslendi. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, ayrıca Rus halkına da seslenerek, Putin yönetiminin yarattığı yıkıma, Rusya’yı dünyadan izole etme çabalarına karşı çıkmaya çağırdı. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, bugün Brüksel’de gerçekleşen NATO, AB ve G7 zirvelerinden önemli kararlar beklediklerini ifade etti. Rus işgaline topyekun direnen Ukrayna halkına seslenen Zelenskıy, Rusya’nın bir “devlet intiharı” içinde olduğunu kaydederek, bu savaşın bir bağımsızlık savaşı olduğunu belirtti. Zelenskıy, Ukrayna halkının kararlılığını ifade ederek, “Kazanmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşın üzerinden bir ay geçti. Bir aydır Ukrayna’da istedikleri planın gerisinde kalan ve başarısız olan Rus ordusu, Ukrayna’nın şehirlerini, sivilleri hedef alarak tahrip etmeye devam ediyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, savaşın birinci ayında, Ukrayna halkı ve dünya kamuoyuna seslendi. Önemli mesajlar veren Zelenskıy, Rusya’nın Ukrayna’nın bu denli bir direniş göstermesini beklemediğini ve yanıldığını kaydetti. Ukrayna halkının, çocukları, vatan toprağını ve nihayetinde Ukrayna’yı koruduğunu vurgulayan Zelenskıy, Rusya’nın başlattığı savaşı kazanmak zorunda olduklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Zelenskıy’ın savaşın birinci ayında yaptığı açıklama şöyle:

“UKRAYNA’NIN SAVAŞMAYACAĞINI DÜŞÜNDÜLER, YANILDILAR”

Özgür dünyanın özgür insanları! Ukraynalılar ve özgürlüğe değer veren tüm devletlerin vatandaşları! Arkadaşlar!

24 Mart itibariyle tam bir aydır direniyoruz. Ukrayna devletinin, Ukrayna halkının Rusya Federasyonu’nun acımasız işgaline karşı kahramanca direndiği bir ay. Bizi yok etme, bu dünyadan silip atma girişimlerine karşı savunmamız bir aydır devam ediyor. Rus birliklerinin ilk planı, işgalin ilk günlerinde alt üst oldu.

Ukraynalıların korkacağını düşündüler. Biz, Ukraynalıların savaşmayacağımızı düşündüler. Yanıldılar. Biz, Ukraynalılar hakkında hiçbir şey bilmiyorlar. Özgürlük hakkında hiçbir şey bilmiyorlar. Ne kadar değerli olduğunu bilmiyorlar. Özgürlüğün hayatı nasıl zenginleştirdiğini bilmiyorlar. Hayata nasıl anlam kattığını bilmiyorlar. Ama onlardan çok var! Hala çok sayıda işgalci var. Rusya her yerden insan gücü, araçları, hava bombaları, füzeleri alıyor. Dünyanın her yerinde paralı askerler arıyor. Sivillere ateş edebilen her şeref yoksununu arıyor. Rus birlikleri şehirlerimizi tahrip ediyor. Sivilleri ayrım yapmadan öldürüyorlar. Kadınlara tecavüz ediyorlar. Çocukları kaçırıyorlar. Mültecilere ateş ediyorlar. İnsani yardım konvoylarını ele geçiriyorlar. Yağmacılık yapıyorlar. Müzeleri yakıyorlar, okulları, hastaneleri vs. havaya uçuruyorlar. Üniversiteler, mesken mahalleleri onlar için bir hedeftir… Her şey! Rus birlikleri kötülüğün sınırını bilmiyor.

Ancak… Rusya’nın savaşı sadece Ukrayna’ya karşı yürütülen bir savaş değildir. Anlamı çok daha geniş. Rusya, özgürlüğe karşı savaşı olduğu gibi başlattı. Bu, Ukrayna topraklarında Rusya için sadece bir başlangıç. Rusya, Avrupa’daki tüm insanların özgürlüğünü yenmeye çalışıyor. Dünyadaki tüm insanların özgürlüğünü yenmeye çalışıyor. Yalnızca kaba ve zalim gücün önemli olduğunu göstermeye çalışıyor. Bizi insan yapan diğer her şey gibi insanların da önemli olmadığını göstermeye çalışıyor. Hepimizin Rusya’yı durdurmasının nedeni budur. Dünya bu savaşı durdurmalı.

Ukrayna’yı, özgürlüğü destekleyen herkese teşekkür ediyorum. Ama savaş devam ediyor. Barışçıl insanlara yönelik terör eylemleri devam ediyor. Bir ay oldu! Bu çok uzun bir süre! Bu durum kalbimi, tüm Ukraynalıların ve dünyadaki her özgür insanın kalbini kırıyor. Bu yüzden sizin savaşa karşı çıkmanızı istiyorum! 24 Mart itibariyle, Rus işgalinden tam bir ay sonra… Bu günden ve bundan sonra… Duruşunuzu gösterin!

Ofislerinizden, evlerinizden, okullarınızdan ve üniversitelerinizden çıkın. Barış adına gelin. Ukrayna’yı özgürlüğü ve yaşamı desteklemek için Ukrayna sembolleriyle gelin. Meydanlarınıza, sokaklarınıza çıkın. Kendinizi görünür ve duyulur hale getirin. İnsanların önemli olduğunu söyleyin. Özgürlük önemli. Barış önemli. Ukrayna önemlidir. 24 Mart itibariyle. Şehirlerinizde, şehir merkezlerinde. Savaşı durdurmak isteyen herkes hep birlikte olmalı. Ve şimdi Rusya Federasyonu vatandaşlarına ayrıca hitap etmek istiyorum. Eminim aranızda devletinizin politikasından iğrenen, televizyonda gördüklerinden ve internette propagandacılarınızın size yalan söylemesinden bıkmış durumda olan çok kişi vardır. Bu propagandacılar ödediğiniz vergilerle geçiniyorlar ve vergilerinizden ödenen savaş hakkında size yalan söylüyorlar. Bu da Rusya’nın tüm vatandaşlarını daha da yoksullaştırıyor. Her gün daha fazla yoksullaştırıyor. Bu aptalca değil mi? Devletiniz sizi daha da yoksullaştırmak, sizi dünyadan izole etmek, üzerinizdeki kontrolü ve ölmek için savaşa gönderilmenizi daha da kolaylaştırmak için sizden vergi topluyor. Ukrayna, Rusya Federasyonu’nun güvenliğini hiçbir zaman tehdit etmedi. Şimdi bile, topraklarımıza barışı geri getirmek için her şeyi yapıyoruz. Sizin değil, bizim topraklarımıza. Halkımız için. Bu savaşı bitirmek için her şeyi yapıyoruz. Başardığımızda ise, ki kesinlikle başaracağız, en azından bir şeyden emin olacaksınız: çocuklarınız artık bizim topraklarımıza ölmek için gönderilmeyecek. Bu nedenle, sizi de Rusya vatandaşları, barış alakadar ediyor. Oğullarınızı savaştan kurtarın. Savaş hakkında gerçeği anlatın. Vergilerinizi savaşa vermemek için Rusya’yı terk edebiliyorsanız, yapın bunu. Tüm anketler Avrupa ve Amerika halklarının bizi desteklediğini gösteriyor. Bunun için hepinize minnettarım. Ukrayna adına minnettarım. AB, ABD, Kanada, İngiltere ve diğer ülkelerdeki herkes bizi, özgürlüğü ve Ukrayna’yı desteklediği için minnettarım.

24 Mart’ta Avrupa’nın Brüksel şehrinde aynı anda üç önemli zirve gerçekleşecek. Bunlar her birimizin güvenliği için önemlidir. NATO zirvesi. AB zirvesi. G7 zirvesi. Eminim insanlar bizi nasıl desteklediklerini göstereceklerdir. Ancak siyasetçiler de özgürlüğü desteklemelidir. Hepsi. Yaşam mücadelesini desteklemeliler. NATO, AB ve G7’den ciddi adımlar bekliyoruz. Rusların çıkarları için lobi yapmaya başladıklarını biliyoruz. Bunlar savaşın çıkarları. Bazı ortaklarla çalıştıklarını da biliyoruz. Savaşa karşı mücadelenin konusunu söndürmek istediklerini biliyoruz. Ama savaş durdurulmalı. Bu üç zirvede güçlü tutumumuz olacak. Bu üç zirvede kimin dost, kimin ortak, kimin satılıp ihanet ettiğini göreceğiz. Hayat ancak birlik içinde korunabilir. Özgürlük silahlanmalıdır. Ukrayna’nın gökyüzü, Rus füzelerine ve hava bombalarına karşı halen korunmadı. Uçak ve modern füzesavar silahlarını hala almadık. Tanklar, gemisavar silahlarını hala almadık. Rus birlikleri hala binlerce insanımızı öldürebiliyor, şehirlerimizi yok edebiliyor. Çünkü hala çok sayıda işgalci var. Çünkü Rusya on yıllardır bu utanç verici savaşa hazırlık yapıyordu. Hava sahamızın kapatılmasını istedik. NATO’nun Ukrayna’ya yaptığı yardımın etkili ve kısıtlamasız olmasını istedik. İhtiyacımız olan herhangi bir silah desteği. İttifak’tan, Ukrayna’nın bu savaşı kazanmasına, topraklarımızı işgalcilerden temizlemesine ve Ukrayna’da barışı yeniden tesis etmesine kapsamlı bir şekilde yardım edeceklerini beyan etmesini istedik.

Özgür dünyanın özgür insanları! Rusya’nın NATO’da, AB’de veya G7’de herhangi bir ülkeyi kırmasını birlikte engellemeliyiz. Kırıp, savaşın tarafına çekmesini engellemeliyiz. 24 Mart’ta göreceğiz.

Ukraynalılar! Tüm kahramanlarımız! Bir ay geçti. Düşmanın planladığından, Rus komutanlığının, Rusya Devlet Başkanına rapor verdiğinden altı kat daha uzun süre dayandık. Ukrayna’nın bir devlet olmadığından emindiler. Halk olmadığımızdan emindiler. Kendilerini kandırdılar. Ama onlar umurumuzda değil. Bu onların devlet intiharıdır. Ve biz sadece hayatımızı koruyoruz. Özgürlüğümüzü. Devletimizi. Çocuklarımızı. Ve böylece geleceğimizi koruyoruz. Bu bir bağımsızlık savaşıdır. Ve kazanmak zorundayız. Kahramanca direnen her şehri yeniden inşa edeceğiz. İşledikleri her suç için, işgalcileri adalete teslim edeceğiz.

Jıtomir ve Sumı, Kıyiv ve Çernigiv, Harkiv ve Mariupol, Volnovaka ve Mıkolayiv, Ohutırka ve Gostomel, Herson ve Odesa, Izyum ve Donetsk ve Lugansk ve Çernobaevka… Tüm insanlarımız özgür bir Ukrayna’da yaşayacak. Zaferimizden sonra. Ve hepimiz ne kadar birlik içinde olursak o zafer o kadar hızlı gelecek. Hepimiz Ukraynalıyız. Hepimiz Avrupalıyız. Hepimiz özgür dünyanın özgür insanlarıyız. Birlik içindeyiz! Savaş alanında ve siyasi görevlerde, mitinglerde ve zirvelerde, işte ve insanlarla kurduğumuz iletişimde. Tüm eylemlerimizle Rusya’yı barış aramaya teşvik etmeliyiz. Tüm eylemlerimizle özgürlüğün zaferini daha da yakınlaştırmalıyız.

Ukrayna için hayatını veren herkesi saygı ile yad ediyoruz! Tüm kahramanlarımızı hatırlıyoruz! Yaşasın Ukrayna (Slava Ukraini)!

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, 24 Mart 2022

RUSYA, UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal başlattığını duyurdu. Rus ordusu Ukrayna’daki kritik altyapı tesisleri, havaalanları, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Mıhaylo Podolyak, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş nedeniyle yaklaşık 12 milyon kişinin yerinden edildiğini ve 3 milyondan fazla Ukrayna vatandaşının yurt dışına sığındığını bildirdi.