Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Rusya, Ukrayna'yı sonsuza dek kaybetti

Güncel
qha muhabir
16 Nisan 2022, 10:25
qha muhabir
16 Nisan 2022, 10:25

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rusya’nın işgal girişimi ve saldırıları ile Ukrayna’nın ve tüm dünyanın desteğini kaybettiğini ve artık hiçbir yerde kabul görmeyeceğini dile getirdi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 15 Nisan 2022 tarihinde Telegram hesabından yayımladığı video mesajında, Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaşa dair açıklamalar yaptı.

Ukrayna’nın Herson ve Zaporijjya bölgelerinde Rus birliklerinin sivillere yönelik terör eylemleri yaptığını belirten Zelenskıy, “İşgalciler, Ukrayna ordusuyla veya devlet kurumlarıyla bağlantısı olan herkesin peşine düşerek, bunun bölgeyi kontrol etmelerini kolaylaştıracağını düşünüyor. Onlar, büyük yanlışlık yapıyor ve kendi kendilerini kandırıyorlar” ifadelerini kullandı.

Ukrayna halkının artık Rusya’yı ciddiye almadığına vurgu yapan Zelenskıy, “Rusya, Ukrayna’yı sonsuza dek kaybetti. Rusya, tüm dünyayı kaybetti ve artık hiçbir yerde kabul görmüyor” diye konuştu.

ZELENSKIY: UKRAYNA ORDUSU GÖREVİNİ BAŞARIYLA YERİNE GETİRİYOR

Ukrayna ordusunun barış sağlama görevini başarıyla yerine getirdiğinin altına çizen Zelenskıy, Ukrayna’da 918 yerleşim biriminin işgalden kurtarıldığını ve Mariupol kentindeki sivillerin kurtarılması için de ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

ZELENSKIY: RUSYA YAPTIRIMLARI RUS PETROLÜNDEN VAZGEÇİLMEYİ DE İÇERMELİ

Rusya’ya yönelik yaptırımların, Rus ordusunun durdurulması için yeterli olmadığını söyleyen Zelenskıy, “İleride Rusya’ya yönelik uygulanacak yaptırımlar, Rus petrolünden vazgeçilmesini de içermelidir. Dünya, Rus enerjisi için verilen paranın demokrasiyi bozduğu konusunda karar vermelidir” dedi.

Zelenskıy ayrıca savaşın sonlandırılabilmesi için Rusya’nın finans sisteminin tamamıyla bloke edilmesi gerektiğini vurguladı.