Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Rusya'nın saldırılarına direnen 6 Ukrayna şehrine "Kahraman" unvanı verilecek

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Mart 2022, 04:39
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Mart 2022, 04:39

Rusya’nın 24 Şubat’tan bu yana Ukrayna’ya karşı kesintisiz bir şekilde devam eden şiddetli saldırılarına ilişkin konuşan Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, “Hava savunmamızın bugün Ohmatdet üzerinde düşürdüğü (Rus füzesini) füzeyi, silahsız insanların bombalanmasını affetmeyeceğiz” ifadelerini vurguladı. Cumhurbaşkanı Zelenskıy ayrıca, Rusya’nın işgalci saldırılarına direnen 6 Ukrayna şehrine “Kahraman Şehir” unvanı verileceğini duyurdu.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 6 Mart akşam saatlerinde bir video mesaj yayınladı. Cumhurbaşkanı Zelenskıy mesajında, silahsız insanların bombalanmasının asla affedilmeyeceğini vurgulayarak, “Hava savunmamızın bugün Ohmatdet (hastanesi) üzerinde düşürdüğü füzeyi (Rus füzesini), silahsız insanların bombalanmasını affetmeyeceğiz. Altyapımızın yıkımını affetmeyeceğiz. Ve Tanrı da affetmeyecek. Bugün değil. Yarın değil. Asla.” diye konuştu.

ZELENSKIY: RUSYA’NIN BOMBALAMALARI KASITLI CİNAYET

Zelenskıy, Rusya’nın sadece askeri savunma sanayi işletmelerinin bombalandığıyla ilgili açıklamalarının “kasıtlı bir cinayet olduğunu” vurgulayarak, bu işletmelerin çoğunun on yıllar önce, Sovyetler Birliği (SSCB) döneminde, şehirlerin tam ortasında inşa edildiğini anımsattı. Zelenskıy, “Oralarda binlerce insan çalışıyor. Yüz binlerce kişi yakınlarda yaşıyor. Bu cinayet. Kasıtlı cinayet.” dedi.

UKRAYNA’NIN 6 ŞEHRİNE KAHMAN UNVANI

Batılı liderlerin bu açıklamalara herhangi bir tepki vermediğine de değinen Cumhurbaşkanı, “En azından yarın Batı bunu fark edecek, tepki gösterecek ve bir şeyler söyleyecek. Bu saldırıyı kimin hazırladığını tam olarak biliyoruz” ifadelerini kullandı. Öte yandan Rusya’nın işgal saldırılarına direnen Ukrayna’nın; Harkiv, Çernigiv, Mariupol, Gostomel ve Volnovaha’ya “Kahraman Şehir” unvanı verileceğini duyurdu. Öte yandan Zelenskıy, işgalci Rus saldırılarına karşı direnen bazı şehirlerin yöneticilerinin de “Cesaret” ve “Bogdan Hmelnitskiy” nişanlarıyla ödüllendirmesine karar verdiğini açıkladı.