Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Rus güçleri savaşın ilk günü 24 Şubat’tan bu yana 570 sağlık tesisini imha etti

Güncel
qha muhabir
13 Mayıs 2022, 19:03
qha muhabir
13 Mayıs 2022, 19:03

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, ulusa sesleniş konuşmasında işgalci Rus ordusunun ülkede 570 sağlık tesisini imha ettiğini açıkladı. Rus güçlerinin, Ukrayna’nın muhtelif kentlerindeki saldırılarına devam ettiğini belirten Zelenskıy, “İşgalciler bizi durduracaklarını sanmasınlar. Rusya’nın stratejik yenilgisi aşikar” dedi.

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaş devam ederken Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) günlük ulusa sesleniş konuşmasını gerçekleştirdi. Uluslararası Hemşireler Günü’nde meslek temsilcilerine devlet ödülleri verdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Zelenskıy, işgalci Rus güçleri tarafından imha edilen sağlık kuruluşlarına da değindi.

RUS GÜÇLERİ, UKRAYNA’DA 570 SAĞLIK TESİSİNİ İMHA ETTİ

Cumhurbaşkanı Zelenskıy, savaşın ilk günü 24 Şubat’tan bu yana Rus birliklerinin 570 sağlık tesisini imha ettiğini, 101 hastanenin tamamen yıkıldığını vurguladı. Zelenskıy, saldırgan bir tutum sergileyen Rusya’nın yaptıklarını ‘barbarlık’ ve ‘Rusya’nın kendi kendini yok etmesi’ olarak nitelendirdi.

Zelenskıy, “Savaştan önce tıbbın geliştirilmesine ve tüm sosyal altyapıya yatırım yaptık, savaştan sonra da kesinlikle yapmaya devam edeceğiz. İşgalciler bizi durduracaklarını sanmasınlar” ifadelerini kullandı.

İŞGALCİLER ÇERNİGİV VE KREMENÇUK’A SALDIRDI

Bunun yanı sıra Zelenskıy, işgalcilerin dün gece Çernigiv bölgesindeki okullara ve Poltava bölgesindeki Kremençuk’a saldırdığını dile getirdi.

“RUSYA STRATEJİK YENİLGİSİNİ KABUL ETME CESARETİNDEN YOKSUN”

Diğer yandan Rusya’nın yenilgi içinde olduğunu belirten Zelenskıy, “Rusya’nın stratejik yenilgisi ve hatta hala onlarla iletişim kurmaya devam edenler için zaten aşikar. Rusya bunu kabul etme cesaretinden yoksun” dedi.