Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Mariupol’deki sivillerin tahliyesi için Türkiye ile arabuluculuk konusunda görüşmeler devam ediyor

Güncel
Anife Bilal
04 Nisan 2022, 20:37
Anife Bilal
04 Nisan 2022, 20:37

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rus işgal güçleri tarafından haftalarca kuşatma altında bulunan Mariupol kenti ile ilgili açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Mariupol’deki sivilleri tahliye etmek için Türkiye ile arabuluculuk konusunda görüşmelerin devam ettiğini bildirdi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rus ordusu tarafından haftalarca kuşatma altında tutulan ve her gün hava saldırılarına uğrayan Mariupol kentindeki durumunun çok kritik olduğunu ifade etti. Gazetecinin Mairupol’u kurtarmak için gerçekçi senaryoların neler olduğu sorusuna cevap veren Zelenskıy şunları kaydetti:

“Mariupol’de en zor durumlardan biri yaşanıyor. Size tüm senaryoları açıklama hakkım yok. Oradaki askerleri destekliyoruz, çok zor durumdalar. Her gün iletişim halindeyiz. Türkiye ile bu misyondaki arabuluculuğu hakkında konuşuyoruz. Umarım en kısa zamanda sorduğunuz soruya bir cevap bulunur. Ama maalesef her şeyin kime bağlı olduğunu biliyorsunuz.”

MARİUPOL HAFTALARDIR KUŞATMA ALTINDA

İşgalci Rusya’nın saldırıları altındaki Mariupol kentinde sivil halk ağır bombardıman altında. Mariupol kentinde binlerce sivil Rus bombaları altında hayatta kalmaya çalışıyor. Şehirden tahliye olmak isteyenler, işgalci Rus ordusu tarafından ya engelleniyor ya da zorla Rusya şehirlerine giden sözde koridorlara yönlendiriliyor. Ayrıca işgalciler, kent sakinlerine Ukrayna tarafına sadece kendi araçlarıyla çıkmasına izin veriyor. Fakat devamlı bombalanan kentte sağlam araba ve benzin bulmak çok zor.