Cumhurbaşkanı Zelenskıy'den, uluslararası teknoloji şirketlerine çağrı: Rusya'ya ürün sağlamayı bırakın, savaşı durdurun

Güncel
qha muhabir
14 Mart 2022, 10:29
qha muhabir
14 Mart 2022, 10:29

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy Microsoft, Oracle, SAP gibi uluslararası teknoloji şirketlerini barıştan yana olmaya davet ederek, ürünleriyle Rusya’yı desteklemeyi bırakmaya, savaşı durdurmaya çağırdı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 13 Şubat 2022 tarihinde Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşım ile uluslararası teknoloji devleri olan Microsoft, Oracle, SAP şirketlerine Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş nedeniyle daha kararlı olma, “Rusya’yı ürünleriyle desteklemeyi bırakma, savaşı durdurma” çağrısı yaptı.

Cumhurbaşkanı Zelenskıy’ın paylaşımında şu ifadeler yer aldı:

Artık yarım kararlar veya yarım tonlar olamaz. Sadece siyah ve beyaz vardır, iyi ya da kötü. Ya barıştan yanasınızdır ya da Ukraynalı çocukları ve kadınları öldürmesi için kanlı Rus saldırganını destekliyorsunuzdur. Microsoft, Oracle, SAP, Rusya’ya ürün sağlamayı bırakın, savaşı durdurun.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik 24 Şubat’ta başlattığı işgal saldırıları nedeniyle, Oracle 3 Mart’ta Rusya’daki faaliyetlerini askıya aldığını duyurmuştu. Microsoft ise 4 Mart’ta Rusya’daki ürün ve hizmet satışlarını askıya aldığını açıklamıştı.