Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna'da resmi törenle karşılandı

03 Şubat 2020, 12:36

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyeti taşıyan uçağın, Türkiye saatiyle 12.00 sıralarında Ukrayna’ya indiği bildirildi. Erdoğan, Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Sarayında devlet töreniyle karşılandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan karşılama töreninde, Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ile selamlaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna’daki temasları kapsamında, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy ile görüşmesi, Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı’na katılması, Ukrayna-Türkiye İş Forumuna katılması ve ülkede bir dizi temaslarda bulunması bekleniyor.

UKRAYNA CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYINDA RESMİ TÖREN

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Sarayında, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyareti kapsamında resmi tören tertip edildi. Törende, iki ülkenin milli marşları okundu.

KARŞILAMA TÖRENİNDE KIRIM TATAR HALKININ MİLLİ LİDERİ KIRIMOĞLU DA YER ALDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti kapsamında düzenlenen resmi karşılama töreninde, Kırım Tatar halkının Milli Lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu da yer alarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile selamlaştı.

Ayrıca, törende Türkiye heyeti içinde; Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da hazır bulundu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, MEÇHUL ASKER ANITINA ÇELENK BIRAKTI

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de bulunan Meçhul Asker Anıtı’na çelenk koydu.

ERDOĞAN-ZELENSKİY GÖRÜŞMESİ

Resmi ziyaret kapsamında Ukrayna’da bulunan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi karşılama töreninin ardından başkent Kıyiv’de Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy ile baş başa görüşme gerçekleştirdi.

“KIRIM’IN YASA DIŞI İLHAKINI TANIMADIK, TANIMAYACAĞIZ”

Erdoğan, Ukrayna ziyareti öncesi Atatürk Havalimanında basın toplantısı düzenleyerek, Kıyiv’deki görüşmede, Kırım Tatarlarının durumunun ve işgal altındaki Kırım meselesinin her zaman olduğu gibi gündemin üst sıralarında yer alacağını bildirmişti.

Basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şu şekildeydi:

“Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımadık, tanımayacağız…Ukrayna ile yakın ilişkilerimizin önemli bir boyutu da Kırım Tatarlarıdır. Kırım Türklerinin durumunu ve sıkıntılarını çok yakından takip ediyoruz. Kırım liderliği ve Ukrayna makamlarıyla bu konuları sık sık ele alıyoruz. Kırım’daki kardeşlerimizin durumu, Kıyiv’de yapacağımız görüşmenin gündeminde her zaman olduğu gibi üst sıralarda yer alıyor”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
RESMİ TÖREN
Ukrayna
Bunlara da bakın: