Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ukrayna ve Rusya arasında devlet başkanları düzeyinde toplantıya ev sahipliğine hazırız

Güncel
Ömer Kaya
31 Mart 2022, 14:47
Ömer Kaya
31 Mart 2022, 14:47

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan dönüşünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında, Ukrayna ve Rusya arasında devam eden müzakerelere ilişkin açıklama yaptı. Erdoğan, “Sayın Putin ve Sayın Zelenskıy ile görüşme yapma kararlılığım var. Her ikisine, ‘Artık hedefimiz bir an önce sizi bir araya getirmek’ diyeceğiz” açıklamasını yaptı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan ziyaretinin ardından yurda döndü. Yurda dönüşünde gazetecilere açıklama yapan Erdoğan, İstanbul’daki Ukrayna ve Rusya müzakereleri çerçevesinde devam eden süreci değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sayın Putin ve Sayın Zelenskıy ile görüşme yapma kararlılığım var. Her ikisine, ‘Artık hedefimiz bir an önce sizi bir araya getirmek’ diyeceğiz. (Putin ve Zelenskıy) Temenni ediyorum ki bir araya getirme noktasında tarih kaydı alırız. Devlet başkanları düzeyindeki toplantıya ev sahipliğine hazırız” değerlendirmesini yaptı.

“UKRAYNA’NIN GÜVENLİĞİNİ TEMİNEN GARANTÖR ÜLKELERDEN BİRİ OLABİLİRİZ”

Ukrayna’nın güvenlik garantileri demecini değerlendiren Erdoğan, “Ukrayna’nın güvenliğini teminen garantör ülkelerden biri olabiliriz, buna ilke olarak sıcak bakıyoruz, ancak detaylarının açıklığa kavuşması gerekiyor” açıklamasını yaptı.

DIŞİŞLERİ BAKANLARI KULEBA VE LAVROV’UN 1-2 HAFTA İÇERİSİNDE BİR ARAYA GELEBİLİR

Öte yandan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün katıldığı canlı yayınında Ukrayna ve Rusya arasındaki devam eden müzakere sürecini değerlendirdi. Çavuşoğlu, “Rus ve Ukraynalı taraflar daha üst düzey bir görüşme yapabileceklerini bildirdi” ifadelerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu, konuşmasının devamında, “Burada önemli bir mesafe kat edildi. Sonuçta ciddi konuları kim müzakere edecek; Dışişleri Bakanları bir araya gelecek daha sonra liderler bir araya gelecek. Biz Dışişleri Bakanları’nın bir araya gelmesi için çalışıyoruz. Hem Kuleba hem Lavrov ile mesajlaştık. Kesin bir tarih vermemiz mümkün değil ama 1-2 hafta içinde daha üst düzeyde bir görüşmenin olabileceğini söylemişlerdi” açıklamasını yaptı.

Müzakerelerin seyrine ilişkin de açıklama yapan Çavuşoğlu, şunları ifade etti:

“Türkiye’nin her iki tarafı bir araya getirmesi, o toplantılarda Türkiye’nin de olmasını her iki tarafın da istemesi Türkiye’ye duyulan güvenin göstergesidir. Belarus’ta müzakere eden taraflarla sürekli temas halinde olmamız, Moskova ve Lviv’i ziyaret etmemiz ve sonunda da İstanbul’da müzakerecileri bir araya getirmemiz. Artık bazı konuların tartışılmadığını görüyoruz. Biz tarafsız politika uygulayacağız diyor Ukrayna ama bize güvencelerin verilmesi gerekiyor diyor. Rusya diliyle ilgili tartışma yok. Silahtan arındırılması gibi konular artık göreceli olarak daha az tartışılıyor. Kırım’ın ve Donbas bölgesinin statüsü ne olacak? Bu konuda karar vericiler liderler. Sahada tam bu kararların yansımasını görmüyoruz. Taktik, manevra diyenler var, biz de temkinliyiz çünkü 35 günü geçtik. Türkiye’de olması yönünde bir karar aldılar. Burada önemli bir mesafe kat edildi. Sonuçta ciddi konuları kim müzakere edecek; Dışişleri Bakanları bir araya gelecek daha sonra liderler bir araya gelecek. Biz Dışişleri Bakanları’nın bir araya gelmesi için çalışıyoruz. Hem Kuleba hem Lavrov ile mesajlaştık.

“PUTİN’İN TÜRKİYE’YE GELMESİNİ BEKLİYORUZ”

Öte yandan, Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Ukrayna ve Rusya tarafını ziyaret ettiğini kaydederek, “Putin’in Türkiye’ye gelme durumu var, bir tarih bekliyoruz. Savaşın tam yoğun olduğu bir dönemde, kalıcı bir ateşkes konusunda adımlar atılırken ne zaman gelebileceği konusunda bir şey söylemek mümkün değil. Gitmişken her iki tarafa da gitmek lazım ama Dışişleri Bakanı Lviv’de olduğu için gittim ve görüştüm. Putin’in Türkiye’ye gelmesini bekliyoruz.” dedi.

İstanbul Dolmabahçe Çalışma Ofisi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Ukrayna-Rusya müzakerelerinde en anlamlı ilerleme bugün kaydedildi

KIRIM TATARLARININ LİDERİ, UKRAYNA MİLLETVEKİLİ KIRIMOĞLU, RUS İŞGALİ ALTINDAKİ KIRIM PERSPEKTİFİNDE MÜZAKERELERİ DEĞERLENDİRDİ

İstanbul’daki Ukrayna-Rusya heyetinin müzakerelerinin ardından Ukrayna heyetinin basın açıklamasında konuşan Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, müzakereler çerçevesinde Rus işgali altındaki Ukrayna toprağı Kırım’ın durumuna değindi:

“Ukrayna’nın işgal altındaki topraklarının kurtarılması konsepti, güç kullanılmamasını hedefliyor. Rusya Federasyonu, Kırım konusunda müzakerelere girerse, bu, bölgeyi işgal edilmiş olarak tanıdığı anlamına gelecektir. Rusya’nın işgal ettiği bölgelerin statüsüne ilişkin 1949 tarihli Cenevre Sözleşmesi çerçevesinde, toprakların alındığı ülkenin, yani Ukrayna’nın yasalarına uygun olmalıdır. İşgalden önce olduğu gibi demokratik hakların tesis edilmesi gerekmektedir. Ukrayna halen 1991 sınırları içinde kalmaktadır. Rusya Federasyonu’nun bu hususta farklı görüşlere sahip olduğu görülüyor.”

KIRIMOĞLU: ÖNEMLİ OLAN KIRIM’IN STATÜSÜ KONUSUNDA RUSYA İLE KONUŞMAYA BAŞLAMAKTIR

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna’nın şu anki ana amacının Ukrayna’daki savaşın durdurulması olduğunu vurguladı. Ukrayna ile Rusya arasında imzalanacak olası anlaşmada, Kırım’ın mutlaka işgal edilmiş bir bölge olarak belirlenmesi gerektiğini kaydeden Kırımoğlu, “Rusya aslında Kırım konusunu konuşmak istemiyor. Ama Kırım Ukrayna’nın toprağı olduğu için bu konu mutlaka konuşulacak. Önemli olan Kırım’ın statüsü konusunda Ruslarla konuşmaya başlamaktır.” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik 24 Şubat’ta başlattığı işgal girişimi ve saldırıları ikinci ayına girdi. Türkiye’nin diplomatik çabaları sonucu bu kez Ukrayna ile Rusya heyetleri müzakere için İstanbul’da bir araya geldi. Müzakereler sonrası Ukrayna tarafı, ortaya koyduğu güvenlik garantilerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Ukrayna yönetiminin ortaya koyduğu plan çerçevesinde, Kırım’ın statüsünün 15 yıllık süreçte müzakere edileceği ifade edildi. Kırım Haber Ajansına ilgili teklifi değerlendiren Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, “Bu, Ukrayna tarafının teklifi. Rusya aslında Kırım konusunu konuşmak istemiyor. Ama Kırım, Ukrayna’nın toprağı olduğu için bu konu mutlaka konuşulacak.” ifadelerini kullandı.