Rusya'nın açıklamalarına Erdoğan'dan cevap: Kırım'ın ilhakını tanımadık, tanımayacağız

03 Şubat 2020, 18:42

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’in ikili görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenlendi. Törende, bir dizi stratejik iş birliği anlaşması imzalandı. Erdoğan ve Zelenskiy, Türkiye Cumhuriyeti ile Ukrayna arasında Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyin sekizinci toplantısına ilişkin ortak bildiriye imza attı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Zaharodnuk, “Türkiye Cumhuriyeti ile Ukrayna Bakanlar Kurulu Arasında Askeri ve Mali İşbirliği Anlaşması” ve “Türkiye Cumhuriyeti ile Ukrayna Savunma Bakanları arasında Maddi Yardım Uygulama Protokolü” imzaladı.

Türkiye Cumhuriyeti adına İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce ve Ukrayna adına Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov “Türkiye Cumhuriyeti ile Ukrayna Bakanlar Kurulu arasında Sürücü Belgelerinin Karşılıklı Tanınması ve Değişimi Anlaşması’nı imzaladı.

“KIRIM’IN YASA DIŞI İLHAKINI TANIMADIĞIMIZIN TEKRAR ALTINI ÇİZİYORUM”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ortak basın açıklaması sonrasında şunları söyledi:

” Stratejik ortağımız, komşumuz ve dostumuz Ukrayna ile ilişkilerimizin temel mekanizmasını teşkil eden Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyin 8. Toplantısını az önce tamamladık. Şahsıma ve heyetime gösterilen misafirperverlikten ötürü dostum Zelenskiy’e şükranlarımı sunuyorum. Değerli dostum, modern ve güçlü Ukrayna vizyonunuzu destekliyoruz. Türkiye olarak Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımadığımızın tekrar altını çiziyorum. Ukrayna’nın egemenliğine ve Kırım dahil toprak bütünlüğüne desteğimizin aynı şekilde süreceğini de teyit etmek istiyorum. Bölgedeki insani krizin sona ermesine yönelik çabaları destekliyoruz. Bölgemizin barış ve istikrarı ile Ukrayna halkının esenliği adına elimizden gelen katkıyı vermeyi sürdüreceğiz. Bu süreçte, AGİT Ukrayna Özel Gözlem Misyonu önemli bir rol üstleniyor. Kuruluşundan bu yana başkanlığını Türk büyükelçiler tarafından yürütülen misyona desteğimiz tamdır. Görüşmelerimizde, son yıllarda hızla gelişmekte olan ikili işbirliğimizin tüm veçhelerini gözden geçirdik. Özellikle ikili görüşmemizde, askeri,siyasi, kültürel ve turizm alanlarında yaptığımız görüşmenin verimli olduğuna inanıyorum. Ukrayna, Kırım Tatarı, Gagavuz ve Ahıskalı pek çok soydaşımıza ev sahipliği yapıyor. Soydaşlarımızın konut,okul ve ibadethane dahil tüm ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olarak Ukrayna devleti ile eşgüdüm içinde gerekenleri yapmaya devam edeceğiz. Kırım’ın yasa dışı ilhakının ardından ana vatanından ayrılmak durumunda kalan Kırım Tatarlarının durumunu yakından takip ediyoruz. Bu ülkenin asli unsurları olan Kırım Tatar Türklerine, Ukrayna makamları ile birlikte destek olmayı sürdüreceğiz. Toplantı sonuçlarının ve imzaladığımız anlaşmaların hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Erdoğan
Türkiye
Ukrayna
Zelenskiy
Bunlara da bakın: