Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yunanistan'a tepki: Şahsiyetli siyasetten yanayız

Güncel
Ömer Kaya
09 Haziran 2022, 02:37
Ömer Kaya
09 Haziran 2022, 02:37

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Venezuela Devlet Başkanı Maduro ile Beştepe’de bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen ortak basın toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan, küresel ve bölgesel meseler hakkında açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Venezuela Devlet Başkanı Maduro, bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde heyetler arası ve baş başa görüşmeler gerçekleştirdi. Ardından yapılan törende, iki ülke arasında üç mutabakat zaptına bakanlar tarafından imza atıldı. Türkiye ve Venezuela arasında imzalanan mutabakar zaptları, turizm, ziraat ve ekonomi başlıklarında bir dizi düzenleme öngörüyor.

“NATO, TERÖRE ÇANAK TUTAN BİR ÜLKE DEĞİLDİR”

Basın toplantısında uluslararası gündemin sıcak başlıkları hakkında konuşan Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği ile Yunanistan’ın Türkiye’nin dış politikadaki hamlelerine yönelik eleştirilerini değerlendirdi. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’ya NATO üyeliğine Türkiye’nin vetosuna dair, “Aslında bu konuyla ilgili yanıtlarımı çok verdim. İsveç ve Finlandiya ile ilgili heyetler geldiler, buradaki bizim heyetlerle görüşmeler yaptılar. Arkadaşlar şunu bir defa çok iyi bilmemiz lazım, NATO bir güvenlik teşkilatıdır. NATO, teröre çanak tutan bir örgüt değildir. Şu anda İsveç bildiğiniz gibi PKK, PYD/YPG gibi tüm terör örgütlerinin cirit attığı bir ülke konumunda. Hatta bunların kendi parlamentoları içerisinde bile teröristler var ve bu teröristler bunların parlamentoları içerisinde yer aldığı sürece ve caddelerinde Stockholm’ün sürekli bu terör örgütleri, terör örgütü liderlerinin posterleriyle gösteriler yaptıkları sürece ve bunu da İsveç polisinin güvencesinde yaptıkları sürece, İsveç devlet televizyonunda teröristlerin liderlerinin özellikle söyleşileri yayınlandığı sürece biz bunlara, ‘Buyurun devam edin.’ diyemeyiz. ‘Buyurun NATO’ya girin diyemeyiz” değerlendirmesinde bulundu.

MİÇOTAKİS’E TEPKİ: ŞAHSİYETLİ SİYASETTEN YANAYIZ

Diğer yandan, Fransa ve Yunanistan’ın NATO üyeliği ile yaşanan sorunların yeniden gündemde olduğunu kaydeden Erdoğan, “Yunanistan, NATO’dan çıktı, girişine bizden öncekiler yol verdi. NATO’ya tekrar girdi. Fransa tekrar girdi. Ne oldu? İşte şu anda 5+4, 9 Amerikan üssü nerede? Yunanistan’da kuruldu. Peki bu üsler kime karşı kuruluyor? Verdikleri cevap şu, ‘Rusya’ya karşı.’ Bunu yemezler, kusura bakmasınlar. Şu anda elimizdeki rakamlar 400 milyar avro Yunanistan’ın Avrupa’ya borcu var. Buna rağmen Avrupa ülkeleri, isimlerini vermeyeceğim, ciddi manada Yunanistan’a silah desteği, uçaklar, ve helikopterler veriyorlar. Aynı şekilde Amerika’nın bu noktada desteği var, bunları veriyor. Kime karşı? Geçenlerde benimle yaptığı çalışma yemeği görüşmesinde, ‘Artık aramıza başkalarını sokmayalım, ikimiz bütün görüşmelerimizi yapalım, üçüncü ülkeler aramızda olmasın.’ demesine rağmen görüşmemizden 2-3 hafta sonra Amerika’da gidip senatoda yaptığı açıklamalarla sanki biz bu görüşmeleri yapmamışız gibi orada maalesef Türkiye aleyhinde, Türkiye’nin menfaatleri aleyhinde konuşmalar yaptı. Ondan sonra geldi Davos’ta yine benzer şeyleri yaptı. Kusura bakmasınlar, biz şahsiyetli siyasetten yanayız, şahsiyet yoksunu siyasete Türkiye olarak evet demiyoruz.” ifadelerini kullandı.

VENEZUELA İLE TÜRKİYE ARASINDA İMZALANAN ANLAŞMALAR HANGİLERİ?

Beştepe’deki basın toplantısında, Türkiye ve Venezuela arasında bir dizi anlaşmaya imza atıldı. Bu kapsamda, “Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ile Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti Turizm Bakanlığına Bağlı Venezuela Devlet Turizm Şirketi Venetur Arasındaki Mutabakat Zaptı” Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Venezuela Turizm Bakanı Ali Ernesto Padron Paredes tarafından imzalandı.

Öte yandan, Türkiye ve Venezuela arasındaki “Bitki Koruma ve Karantina Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı” Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ve Venezuela Üretken Tarım ve Araziler Bakanı Wilmar Castro Soteldo tarafından imza altına alındı. Merkez Bankaları arasındaki “İşbirliği Mutabakat Zaptı”, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ve Venezuela Merkez Bankası Başkanı Calixto Ortega tarafından imzalandı.