Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan EastMed Projesi’ne ilişkin değerlendirme: Avrupa'ya gaz gidecekse bu ancak Türkiye üzerinden olur

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
19 Ocak 2022, 16:46
Ayyıldız Huri Kaptan
19 Ocak 2022, 16:46

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin İsrail gazını Kıbrıs Rum Kesimi ve Yunanistan işbirliğiyle Avrupa’ya ulaştıracak EastMed Projesi’nden çekilmesine dair açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu proje esasında olacak bir iş değil. Bu iş, Türkiyesiz olmaz. Çünkü eğer buradan Avrupa’ya gaz gidecekse bu ancak Türkiye üzerinden olur” diye konuştu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arnavutluk’a yaptığı ziyaret sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gazetecilerden gelen “ABD’nin, Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’de İsrail ve Güney Kıbrıs Rum kesimiyle birlikte yürüttüğü boru hattı projesinden desteğini çekmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu değerlendirmeler ile yanıt verdi:

“BU İŞ TÜRKİYESİZ OLMAZ”

“Bu proje esasında olacak bir iş değil. Bunun bütün analizlerini yaptılar, baktılar ki bu işin pozitif olabilecek bir yanı yok. Yani maliyet hesapları tutmuyor. Amerika bütün adımını zaten kapital üzerinde yürüten bir ülke. Bunun maliyet analizleri tutmadığı için de ‘Bu olacak bir iş değil’ diyerek desteğini çekti. Zaten, burada hep konuşulan nedir? Bu iş, Türkiyesiz olmaz. Çünkü eğer buradan Avrupa’ya gaz gidecekse bu ancak Türkiye üzerinden olur.

Erdoğan, ayrıca Türkiye’nin, Doğu Akdeniz’deki yaklaşımının belli olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Libya ile yaptığımız anlaşmamız var. Libya ile yaptığımız anlaşmayla birlikte işi biz resmi bir metne oturttuk. Bu resmi metin üzerinden de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bir taraftan dört tane sondaj gemisi, iki tane sismik araştırma gemisi aldık. Bunları biz boşuna mı aldık? Bunlar Karadeniz’de de çalışacak, Akdeniz’de de çalışacak. Bu konudaki en güçlü altyapıya biz sahip olacağız. Onun için de Amerika’nın olayı, tamamen ekonomik analizdir. Bu analizler neticesinde gördüler ki buradan bir şey çıkmaz.”