Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bölgede kalıcı barış ve kapsamlı normalleşmeden yanayız

Güncel
Ömer Kaya
27 Ekim 2021, 16:50
Ömer Kaya
27 Ekim 2021, 16:50

Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi ziyaret kapsamında gittiği Azerbaycan’da, bölgesel gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, bölgede kalıcı barışın önünün açık olduğunu dile getirerek, “Bölgede kalıcı barış ve kapsamlı normalleşmeden yanayız” dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in davetine icabetle günübirlik çalışma ziyaretinde bulunmak üzere Azerbaycan’a giden Erdoğan, gerçekleştirdiği konuşmada Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki süreç üzerine “Kalıcı barışın sağlanması ve özlenen normalleşme yönünde ilerlenmesi için ortam bugün hiç olmadığı kadar elverişlidir” ifadelerini kullandı. Azerbaycan’ın Ermenistan ile olan sınır meselelerini de gündemine alan Erdoğan, “Sınırların belirlenerek karşılıklı tanınması zaruri. İyi komşuluk ilişkilerinin temelini bu anlayış oluşturmaktadır” görüşünü dile getirdi.

ERDOĞAN VE ALİYEV ZENGEZUR KORİDORU’NUN TEMEL ATMA TÖRENİNİ YAPTI

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Azerbaycan’da Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Zengezur Koridoru’nun açılışını yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özel uçağı “TUR” ile Azerbaycan’a indi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Füzuli Uluslararası Havalimanı’na inen ilk devlet başkanı oldu. İki lider, havalimanının açılışını yaptı.

Zengezur Koridoru olarak bilinen yol için temel atma töreni yapıldı.