Cumhurbaşkanı Erdoğan BAE'ye gideceği tarihi duyurdu: iade-i ziyaret Şubat'ta

Güncel
_QHA Ankara
29 Kasım 2021, 16:56
_QHA Ankara
29 Kasım 2021, 16:56

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomik İş birliği Teşkilatı’nın 15’inci zirvesi için gittiği Türkmenistan’dan dönüş yolunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan BAE ile yeni döneme vurgu yaparken iade-i ziyaret için tarih verdi.

Türkmenistan’dan dönüş yolunda bugün gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gündemin öne çıkan başlıklarını değerlendirdi. Birleşik arap emirliklerinin Türkiye ziyaretini yorumlayan Erdoğan bu gelişmenin her iki ülke adına da yeni bir başlangıç olduğuna işaret etti. Gerçekleşmesi planlanan 10 Milyon dolarlık yatırım ile iki ülke arasında farklı bir gelecek inşa edileceğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan BAE ziyaretine ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“BENDEN ÖNCE GEREK DIŞİŞLERİ BAKANIM GEREK MİLLİ İSTİHBARAT TEŞKİLATI BAŞKANIMIN ZİYARETLERİ OLACAK”

“Muhammed Bin Zayed’le 2011 yılında bir görüşmemiz olmuştu. Ondan sonra bazı değişik dönemler yaşadık. Ama biz tamamen ipleri koparmadık. En azından istihbarat teşkilatları karşılıklı olarak görüşmelerine devam etti. Bu arada ticari olarak da ilişkilerimiz devam etti. Arzu edilmeyen gelişmeler olmasına rağmen sonunda iş iyi bir noktaya geldi. Önce kardeşini gönderdi ve onlar bizim ilgili birimlerimizle görüşmeler yaptılar. Yatırım Ofisimiz’le bazı görüşmelerde bulundular. Türkiye’de yatırım için hazır olduklarını söylediler. Daha sonra da Muhammed Bin Zayed kendisi özellikle ziyaret etmeyi arzu ettiğini söyledi ve bu ziyareti de bu şekilde gerçekleştirdik. Hakikaten adeta bir aile hassasiyeti içerisinde bir ziyaret oldu. Bu ziyarette de bu anlaşmaları gerçekleştirdik. Bu anlaşma metninde olan maddeler inanıyorum ki Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında yeni bir dönemin başlamasına ve bunu kalıcı kılmaya vesile olan bir adım oldu. Gerek ikili gerek heyetler arasındaki görüşmelerimiz çok çok iyi geçti ve orada imzaları attık. Bundan sonraki sürece yönelik de nasip olursa şubat ayı içerisinde benim bir iade-i ziyaretim olacak. Benden önce gerek Dışişleri Bakanım gerek Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanımın ziyaretleri olacak. Ön hazırlıklar olacak. Arkasından şubatta da inşallah ben geniş bir heyetle gideceğim ve bazı adımları çok güçlü şekilde atacağız. 10 milyar dolarlık bir yatırım planı sundular. Bu yatırım planını da uygulamaya koymak suretiyle çok daha farklı bir geleceği inşa etmiş olacağız. Bu konuda da güzel gelişmeler olacak. “