Çubarov, KTMM heyetinin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinin ayrıntılarını açıkladı

04 Şubat 2020, 17:25

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı (KTMM) Refat Çubarov, resmi ziyaret kapsamında Ukrayna’ya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Kırım Tatar Milli Meclisi heyetinin görüşmesinin detaylarını aktardı. Çubarov, görüşmede; Kırım Tatar siyasi tutsakların durumu, Kırım’ın işgalden kurtarılmasına yönelik uluslararası platformlarda atılacak olan adımlar ve Mayıs ayında gerçekleşmesi planlanan uluslararası Kırım Yürüyüşü’ne yönelik konuların müzakere edildiğini kaydetti.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna’ya bir günlük resmi ziyaret gerçekleştirdi. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada Ukrayna ve Kırım Tatarlarıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Bu açıklamalarında, Türkiye’nin Kırım’ın Rusya tarafından işgalini hiçbir zaman tanımadıklarını ve tanımayacaklarını bildirdi. Tüm bu görüşmelere Mustafa Aga (Kırımoğlu) da iştirak etti. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli liderimiz Kırımoğlu ile de bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, Kırım Tatar Milli Meclisi heyeti de yer aldı. Görüşmelere, liderimiz Kırımoğlu ile milletvekillerimiz Ahtem Çiygöz, Rüstem Umerov ve KTMM Başkanı olarak ben iştirak ettik. Benim için çok faydalı geçtiğine kanaat ettiğim görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile milletimiz için çok önemli olduğunu düşündüğümüz meseleleri müzakere ettik. İlk olarak, hapiste olan, Rusya tarafından siyasi tutsak edilen insanlarımızın durumunu konuştuk. Erdoğan, Rusya ile her görüşmelerinde Kırım Tatar siyasi tutsaklarla ilgili meseleleri anlattıklarını ve serbest bırakılmasını istediklerini ifade etti. Şundan emin olabiliriz ki, Cumhurbaşkanı Erdoğan, hapiste olan soydaşlarımızın geleceğine yönelik endişe ediyor ve yaşadıkları acı durumu yakından takip ediyor. Ayrıca, Kırım’ın ve Kırım Tatar milletinin bugünkü durumu ve Rusya tarafından yapılan baskılar da görüşmenin gündemindeydi. Biz Erdoğan’a, kendi yaptıklarımızı anlattık ve Kırım’ın şu anki durumunu dünyaya anlatmasını istedik. Kendisi bize, bu konularla alakadar olduğunu ve düşüncelerini ifade etti. Bize göre Kırım’ın ve Kırım Tatar milletinin geleceği aslında Karadeniz etrafındaki güvenlik meseleleriyle doğrudan ilgili. Bizler, KTMM olarak Erdoğan’a bu konuda yapılabilecekleri anlattık ve Türkiye olarak bizimle beraber çalışmalarını istedik. Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin sona ermesine yönelik neler yapabiliriz, Türkiye’nin bu konuda nasıl bir rolü olabilir bunları müzakere ettik. Ayrıca, Sayın Erdoğan’a, 3 Mayıs 2020’de ‘Dünya şiddete ve işgale karşı’ isimli Kırım yürüyüşümüzü ve bunu gerçekleştirmekteki amacımızı anlattık ve TBMM’den milletvekillerini de bu yürüyüşe çağırdığımızı ifade ettik.”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN KIRIMOĞLU VE KTMM HEYETİ İLE GÖRÜŞME

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için bulunduğu Ukrayna’da Kırım Tatarlarının Milli Lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve beraberindeki Kırım Tatar Milli Meclisi heyeti ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
KTMM
REFAT ÇUBAROV
Bunlara da bakın: