Çin, Uygur akademisyeni Türkiye ve Almanya ile bağlantılı akademik çalışmaları nedeniyle hapsetti

Güncel
qha muhabir
25 Nisan 2022, 14:53
qha muhabir
25 Nisan 2022, 14:53

Doğu Türkistan’daki Pedagoji Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Ababekir Abdureşit isimli Uygur akademisyenden 2018 yılından beri haber alınamıyordu. Yıllardır kayıp olan Uygur akademisyenin, yayımladığı akademik yazıları ve araştırma alanıyla ilgili Türkiye ve Almanya ile bağlantılı akademik çalışmaları nedeniyle Çin tarafından 13 yıl hapis cezasına çarptırıldığı öğrenildi.

Doğu Türkistan’daki Pedagoji Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi olan Uygur akademisyen Ababekir Abdureşit’ten, yüzlerce Uygur akademisyenin gözaltına alındığı 2018 yılından bu yana haber alınamıyordu. Özgür Asya Radyosu (RFA), 22 Nisan 2022 tarihli haberinde Abdureşit’tin 13 yıl hapis cezasına çarptırıldığını doğruladı. RFA muhabiri, üniversite çalışanlarıyla yaptığı telefon görüşmesinde Ababekir’in 2018 yılında gözaltına alındıktan sonra 13 yıllık hapis cezasına çarptırıldığı bilgisine ulaştı ancak hangi suçtan tutuklandığıyla ilgili net cevap alamadı.

Ababekir, Çin Merkezi Milletler Üniversitesinde doktora eğitimi aldığı süre içinde misafir öğrenci olarak Almanya’da bir sene okumuştu. Aynı zamanda doktora tez konusuyla ilgili fikir alışverişi yapmak amacıyla Türkiye’ye gelerek Türkoloji alanında tanınmış akademisyenleri ziyaret etmişti.

Arkadaşı Hüseyin’in aktardığına göre Ababekir’in Çin tarafından tutuklanma nedeni; yayımladığı akademik makalelerinin yanı sıra akademik çalışma alanıyla ilgili Türkiye ve Almanya üniversiteleriyle kurduğu bağlantılar.