Çin: Rusya ile ticaret işbirliğimizi sürdürmeye devam edeceğiz

Güncel
qha muhabir
03 Mart 2022, 04:02
qha muhabir
03 Mart 2022, 04:02

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin, Ukrayna meselesi ve Rusya ile ilişkileri ele alınırken Çin’in ve diğer tarafların meşru hak ve menfaatlerine zarar verilmemesini talep etti. Çin’in Rusya ile normal ticari işbirliğini sürdürmeye devam edeceğini belirtti. 

Çin Merkez Televizyonu tarafından yayımlanan habere göre, 2 Mart 2022 tarihinde Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin olağan basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, bir muhabir sözüye “Şu anda Batılı ülkeler Rusya’ya yaptırım uyguluyor Çin’in Rusya ile normal ticaret yapmaya devam etmesi Çin’i etkiler mi” sorusunu yöneltti.

RUSYA YAPTIRIMLARINI “YASA DIŞI” OLARAK DEĞERLENDİRDİ

Bu soruyu birçok kez yanıtladığını belirten Wang Wenbin, “Her türlü yasa dışı tek taraflı yaptırıma kesinlikle karşı olduğunumuzu yinelemek istiyorum” diyerek Rusya’ya yönelik yaptırımlara karşı olduğunu ifade etmekle birlikte yaptırımları “yasa dışı” olarak değerlendirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, “Yaptırımlar hiçbir zaman sorunu çözmenin temel ve etkili bir yolu değildir ve sadece ilgili ülkenin ekonomisi ve halkının geçimine yönelik zorluklar yaratır, bölünme ve çatışmayı daha da şiddetlendirir” ifadelerini kullandı.

ÇİN’İN VE DİĞER TARAFLARIN MEŞRU HAK VE MENFAATLERİNE ZARAR GELMESİN

Wang Wenbin “İlgili tarafların Ukrayna meselesini ve Rusya ile ilişkilerini ele alırken Çin’in ve diğer tarafların meşru hak ve menfaatlerine zarar vermemesini talep ediyoruz” diyerek Çin’in çıkar ve menfaatlarının zarar görmemesine vurgu yaptı.

ÇİN, RUSYA İLE TİCARET İŞBİRLİĞİNİ SÜRDÜRMEYE DEVAM EDECEK

Sözcü, yanıtını “Çin ve Rusya, karşılıklı saygı, eşitlik ve karşılıklı yarar ruhu içinde normal ticari işbirliğini sürdürmeye devam edecek” ifadeleriyle tamamladı.