Çin'in Uygurlara yönelik zorla çalıştırma politikası: Alman Bakandan Uygurlara destek

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
31 Aralık 2021, 09:54
Ayyıldız Huri Kaptan
31 Aralık 2021, 09:54

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Çin’in Uygurlara yönelik baskı ve şiddet uygulayarak, zorla çalıştırma politikası ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Baerbock, Avrupa Parlamentosu’nun zorla çalıştırmayı önleyen yasa talebinin “kesinlikle doğru” bir karar olduğunu ve desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Çin’in Uygurlara yönelik baskı ve şiddet uygulayarak, zorla çalıştırma politikası ilgili Dünya Uygur Kongresi’nin “Bu zulme susmayın!” çağrısının ardından dünyadan açıklamalar gelmeye devam ediyor. Alman Bakan Baerbock, bu zulüm nedeniyle AB çapında Çin’e yönelik bir ithalat yasağı çağrısı yaptı.

PEKİN KIŞ OLİMPİYATLARINI BOYKOT

Alman haber ajansı DPA’nın aktardığı habere göre Baerbock, bir sporsever olmasına rağmen Şubat ayında Çin’de düzenelenecek olan Pekin Kış Olimpiyatlarına katılmayacağını da belirtti. Fakat kararının Alman hükumetinin resmi kararı değil, kendi kişisel olduğunun altını çizdi.

ALMANYA’NIN ÇİN’E YÖNELİK TUTUMU

Politico’daki habere göre; bu ayın başlarında koalisyona katılan Baerbock ve partisi Yeşiller, Şansölye Olaf Scholz’un Sosyal Demokratları ve Liberal Hür Demokratlarla birlikte insan hakları ve demokratik standartlar söz konusu olduğunda Çin’e karşı eleştirel bir tavır aldı. Ancak Şansölye Scholz’un geçen hafta Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’e Halk Cumhuriyeti ile ekonomik bağları derinleştirmek istediğini söyledi ve bu nedenle Scholz’un Pekin’e yönelik bu kritik duruşa katılıp katılmayacağı kesin olarak bilinmiyor.

Alman Bakan Baerbock, Avrupa Parlamentosu’nun Çin’in zorla çalıştırma politikasıyla elde ettiği tüm ürünlerin AB pazarından yasaklanması yönündeki baskısını da desteklediğini kaydetti.

ÇİN’İN UYGURLARI ZORLA ÇALIŞTIRMA POLİTİKASI

Çin Komünist Partisi (ÇKP) uzun bir süredir Doğu Türkistan’da Uygurlara yönelik baskı ve şiddet uygulayarak, zorla çalıştırma politikası sürdürüyor. Bu nedenle birçok büyük marka Çin’in bu yolla elde ettiği ürünleri ithal etmeyeceklerini açıklayarak boykot kararı aldı. Ayrıca ABD, İngiltere, Kanada ve Avustralya; 2022 Şubat ayında Pekin’de düzenlenecek olan olimpiyatlara katılmayarak boykot edeceğini de ilan etmişti.

DİNİ, ETNİK VE SİYASİ BASKILARIN MERKEZİ: DOĞU TÜRKİSTAN

Çin hükumetinin sistematik baskı ve asimilasyonlar ile dini, etnik, kültürel ve siyasal anlamda “soykırıma” varan faaliyetleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor. ABD Dışişleri Bakanlığının açıkladığı verilere göre Doğu Türkistan’da yaklaşık 2 milyona yakın Uygur Türkü ve diğer azınlıklara mensup Müslümanlar, eğitim adı altında zorla toplama kamplarında tutulmakta.

Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre ise, Pekin idaresinin kültürel soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında 1 milyondan fazla Uygur Türkünü zorla tutuyor. Farklı kaynaklarda cezaevleri ile gözaltı merkezlerinde tutulanlarla birlikte bu rakamın 3-4 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Ayrıca, Çin hükumeti, her ne kadar dünya kamuoyunda aksini iddia etse de Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında, ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 2 milyonu aşkın Doğu Türkistanlı zorla tutuluyor. Burada, Çin Komünist Partisinin sistematik baskı ve zulüm politikalarına maruz kalan Uygur Türkü ve diğer azınlıklar, birçok hak ihlali ile karşı karşıya.