Çin, Doğu Türkistan'da işlediği soykırım suçlarını aklamak için yabancı vloggerları kiraladı!

Güncel
qha muhabir
03 Mayıs 2022, 22:33
qha muhabir
03 Mayıs 2022, 22:33

Çin, Doğu Türkistan’da işlediği soykırım suçlarını aklamak için son günlerde yabancı vloggerları kiralamaya başladı. Çin zulmü ve sistematik baskıları altındaki Doğu Türkistanlıların “mutlu mesut yaşadıklarını” gösteren kısa videolar üretmeleri için vloggerlara Çin tarafından ödeme yapılıyor ve onların masrafları karşılanıyor.

Çin, Doğu Türkistan’da Uygurlara yönelik yaptığı soykırım ile ilgili suçlarını örtmek için yabancı sosyal medya fenomenlerini, Doğu Türkistanlıların “mutlu mesut yaşadıklarını” gösteren kısa videolar üretmeleri için kiraladı. Özgür Asya Radyosunun (RFA) 1 Mayıs 2022 tarihli haberine göre vlogger olarak bilinen video blogerların kaydettiği seyahat videoları, Twitter gibi Çin’de yasaklanan platformlara yükleniyor ve devlet medyasına bağlı siteler tarafından yayılıyor. Öte yandan bu da, Çin’in sistematik baskı ve asimilasyon politikalarına rağmen “Uygurları Pekin yönetiminden memnun ve minnettar” olarak tasvir etmeye yönelik muazzam propaganda çabasını yansıtıyor.

ÇİN, VLOGGERLARA ÖDEME YAPIYOR

Çevrimiçi olarak yayınlanan belgelere ve sisteme aşina olan video yapımcılarına göre, devlete ait medya kuruluşları ve yerel yönetimler bu tür Çin yanlısı kampanyayı organize ediyor, gezileri için vloggerlara ödeme yapıyor. CRİ, CGTN gibi devlet medya kuruluşları veya yerel yönetim üyeleriyle anlaşmayla geziye başlanacağını belirten YouTuber Winston Sterzel, gezi için uçuş, konaklama ve diğer ücretlerin de karşılandığını ayrıca seyahatin organizesi ve röportaj için oluşturulacak bağlantıların da hazırlanmış olacağını söyledi.

YouTuber Lee Barrett de Çin için kaydettiği bir videosunda, “Seyahatimizi ayarlıyorlar, konaklama ve yemek paramızı ödüyorlar” ifadesini kullandı..

ÇİN, VLOGGERLARI DA GÖZETLİYOR

Sterzel ayrıca Çin’in vloggerlara verilen senaryoyu takip ettiğinden emin olmak için çevirmen veya yardımcı adı altında çalışan kişilerin her zaman yanlarında hazır olduğunu söyledi. Çin’e hizmet eden vloggerlardan birinin kaydettiği videoda da onun tüm adımlarının Çinli sivil polisler tarafından takip edildiğine ilişkin kanıtlar bulunuyor.