Çin, BBC'nin ülkedeki yayınlarına yasak getirdi

Güncel
Ömer Kaya
11 Şubat 2021, 22:44
Ömer Kaya
11 Şubat 2021, 22:44

Çin’in sistematik baskı ve asimilasyon politikalarına maruz kalan Doğu Türkistanlı kamp mağdurlarının tanıklıklarına yer veren BBC, Çin’de yasaklandı. Çin Ulusal Radyo ve Televizyon İdaresinden (NRTA) yapılan açıklamada, sözde doğruluk ve tarafsızlık ilkelerinin ihlali nedeniyle yasaklandığını duyurdu.

Çin yönetimi, İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin Çin’deki yayınlarına yasak getirdi. Çin Ulusal Radyo ve Televizyon İdaresinden (NRTA) bugün yapılan açıklamada, BBC World News’in yasaklandığı duyuruldu. Pekin yönetimi, BBC’nin bazı haberlerde güya “doğruluk ve tarafsızlık ilkelerini” ihlal ettiğini ileri sürdü.

BBC, geçten günlerde toplama kamplarından kurtulmayı başaran Tursunai Ziaudun ile yaptığı ses getiren mülakatta kadın tutsaklara yönelik sistematik tecavüz olaylarını dünya gündemine getirmişti.

Birleşik Krallık’ta medya düzenleyici kurumu Ofcom, bir hafta önce Çin devlet televizyonu CGTN’nin İngiltere’deki yayın lisansını iptal etmişti. Çin’in BBC kararının bu duruma misilleme olduğu düşünülüyor.