CERN, Ukrayna’ya savaş başlatan Rusya ve savaşı destekleyen Belarus ile çalışmayı sonlandırdı

Güncel
qha muhabir
17 Haziran 2022, 19:53
qha muhabir
17 Haziran 2022, 19:53

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi, Rusya ve Belarus ile imzalanan Uluslararası İşbirliği Anlaşmasını feshederek, ortak çalışmayı sonlandırdı. Araştırma Merkezi’nden yapılan açıklamada, Ukrayna’ya savaş başlatan Rusya’ya ilişkin olarak, “Mevcut durumun takibini sürdüren Konsey, Ukrayna’daki gelişmeler ışığında daha başka kararalar almaya hazırdır” ifadelerine yer verildi.

Rusya, Ukrayna’ya yönelik tam kapsamlı savaşını sürdürürken, yaptırımlarla karşı karşıya kalmaya devam ediyor. Ukrayna’da binlerce sivilin ölümüne sebep olan Rusya, muhtelif ülkelerden ve şirketlerden tepki topluyor. Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN), Ukrayna’ya savaş başlatan Rusya ve savaşı destekleyen Belarus ile anlaşmayı feshettiğini duyurdu. CERN, dün 208’incisi gerçekleştirilen Konsey toplantısında Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal saldırılarını kınadığı bildirildi. Söz konusu saldırıların çok ciddi sayıda insani krize neden olduğu ifade edildi.

CERN, Rusya ve Belarus ile 2024 yılına kadar geçerli olan Uluslararası İşbirliği Anlaşmaları’nı sonlandığını açıkladı. Açıklamada, “Mevcut durumun takibini sürdüren Konsey, Ukrayna’daki gelişmeler ışığında daha başka kararlar almaya hazırdır” ifadeleri kullanıldı.

Belarus ile CERN arasındaki anlaşmanın Haziran 2024, Rusya ile Aralık 2024’te dolması bekleniyordu.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti. Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor.

Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.