Çavuşoğlu: Rusya ile Ukrayna arasındaki krizin barışçıl bir şekilde çözümünü istiyoruz

Güncel
Ömer Cihad Kaya
15 Nisan 2021, 12:52
Ömer Cihad Kaya
15 Nisan 2021, 12:52

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NTV kanalında katıldığı programda, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Çavuşoğlu, Ukrayna-Rusya gerginliği, Yunanistan ve Libya ile devam eden müzakereler, Mısır’la başlayan diplomatik ilişkiler, Montrö tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu, “Rusya ile Ukrayna arasındaki krizin barışçıl bir şekilde çözülmesini istiyoruz” dedi.

Dış politikada hareketli bir süreçten geçen Türkiye’nin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün NTV’nin özel yayınında dış politikaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz krizi çerçevesinde Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın Türkiye ziyareti, Mısır ile yeniden tesis edilmesi planlanan ilişkiler ve dünyanın kilitlendiği Rusya’nın Ukrayna topraklarındaki hareketliliğine ilişkin konuştu.

“KARADENİZ’İN BARIŞ DENİZİ OLMASINI İSTİYORUZ”

Ukrayna ve Rusya arasındaki gerilimde Türkiye’nin barışın tarafında olduğunu söyleyen Çavuşoğlu şöyle konuştu:

“Karadeniz’in bir barış denizi olmasını istiyoruz. Tüm kıyıdaş ülkelerin bir araya gelerek deniz yetki alanlarını belirlenmesi konusunda vardığı bir mutabakat var. İstenilirse Karadeniz barış denizine dönüştürülebilir. Biz bunu savunuyoruz. Halihazırda Ukrayna – Rusya gerginliği buna engel oluyor. Bizim Türkiye olarak hem Rusya hem de Ukrayna ile ilişkilerimiz gayet iyi. Biz sorunların barışçıl yoldan çözülmesi için iki ülkeye de aynı telkinlerde bulunuyoruz. Türkiye’nin tavrı bellidir. Biz yumuşamadan memnunuz. Eğer diplomasi olarak adımlar atılırsa memnun oluruz. Rusya ile Türkiye arasında birçok ilişki var, ticaret hacmi, enerji işbirliği, yatırımlar gibi. Bazen karşı tarafta olduğumuz konularda bile ortak noktada buluşabiliyoruz. Biz iki ülke tarafında taraf tutmuyoruz. Bizim tavrımız açık, dengeli ve yapıcı. Biz Montrö anlaşmasını harfiyen uyguluyoruz. Bundan ne Rusya’nın ne başkasının bir endişesinin olmaması lazım”

Ukrayna-Rusya hattında tansiyon yüksek - Son Dakika Haberleri

“YUNANİSTAN İLE MASAYA OTURMAYA HAZIRIZ”

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın bugün Ankara’ya gelmesi ve devam eden Doğu Akdeniz müzakerelerine ilişkin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Yunanistan ile 5 yıldır var olan mekanizmaları işletemedik. Siyasi istişareleri gerçekleştiremedik. Bunları Yunanistan’ın olumsuz yaklaşımı sebebiyle gerçekleştiremedik. İstikşafi görüşmelere ara verilmişti. Daha sonra Doğu Akdeniz’de Türkiye’yi dışlayan politika sonrası ilişkiler gerildi. Devreye AB ve farklı ülkeler girdi. Biz Yunanistan ile masaya oturmaya hazırız” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Yunan mevkidaşı Dendias ile görüştü - Son Dakika Flaş  Haberler
Mevlüt Çavuşoğlu-Nikos Dendias

TÜRK HEYETİ MISIR’A GİDECEK

Mısır ile 8 yıl sonra yeniden müzakere sürecinin işletileceği sinyallerini veren Çavuşoğlu, “Birbirimizin Ramazan ayını tebrik ettik. Mısır tarafı Mayıs ayının ilk haftası Türkiye’den bir heyeti ülkelerine davet etti. Aramızdaki şartlar olgunlaştı, görüşmeler sürebilir. Mısır İslam dünyası için, Afrika için, Filistin herkes için önemli bir ülke. Mısır’ın istikrarı ve refahı herkes için önemli” ifadelerini kullandı.

Mısır'la ilişkiler, Türkiye için olmazsa olmazdır'