Çavuşoğlu: Aile meclisimizin ismini Türk Devletleri Teşkilatı olarak değiştiriyoruz

Güncel
Ömer Kaya
11 Kasım 2021, 14:51
Ömer Kaya
11 Kasım 2021, 14:51

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) Dışişleri Bakanları Konseyi 8. Toplantısı, İstanbul’da gerçekleşti. Türk Konseyi Zirvesi Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı’nda açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Aile meclisimizin ismini ‘Türk Devletleri Teşkilatı’ olarak değiştiriyoruz. Bunun vakti çoktan gelmişti” dedi.

Türk Konseyi 8. Liderler Zirvesi öncesinde bugün İstanbul’da Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) Dışişleri Bakanları Konseyi 8. Toplantısı düzenlendi. Toplantıya, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türk Konseyi Genel Sekreteri Bağdad Amreyev, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Kazakistan Dışişleri Bakanı Muhtar Tileuberdi, Kırgızistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbaev, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov ve üye ülkelerden bakanlar ve temsilciler katıldı.

Resim
Çavuşoğlu: Aile meclisimizin ismini Türk Devletleri Teşkilatı olarak değiştiriyoruz

TÜRK KONSEYİ DÖNEM BAŞKANLIĞI TÜRKİYE’YE GEÇİYOR

Toplantıda söz alan Mevlüt Çavuşoğlu, “aile meclisi” olarak nitelendirdiği Türk Konseyi’nin isminin “Türk Devletleri Teşkilatı” olarak değiştirileceğini kaydetti. Türk Konseyi’nin (Türk Keneşi) dönem başkanlığı bu yıl Azerbaycan’dan Türkiye’ye geçecek. Çavuşoğlu konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:

“AİLE MECLİSİMİZİN İSMİNİ TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI OLARAK DEĞİŞTİRİYORUZ”

“Bu başarı hepimizin. Şimdi de değişen dünyaya uyum sağlayacak şekilde biz de önemli bir dönüşümün arifesindeyiz. Aynı kökten beslenen bir ulu ağacın farklı dallarıyız. Köklerimizi unutmadan birliğimizi pekiştirdikçe uluslararası gücümüzü arttıracağız.

İlk olarak, bu yıl kardeş Türkmenistan’ın gözlemci olarak katılımı ile aile fotoğrafımızı tamamlıyoruz. Değerli kardeşim sayın Raşit Meredov’un şahsında Türkmenistan’a aramıza hoş geldiniz diyorum. İkinci olarak, aile meclisimizin ismini ‘Türk Devletleri Teşkilatı’ olarak değiştiriyoruz. Bunun vakti çoktan gelmişti. Üçüncü olarak, Aksakallar Konseyi’nin gözden geçirilmiş yönetmeliğini kabul ediyoruz. Ortak kültürümüzde atanın sözü darda kaldığımızda bize hep yol gösterici olmuştur. Aksakallarımız tecrübeleriyle yolumuzu aydınlatacaktır.”