Büyükelçi Sıbiga, Ukraynalı turistlerin tatillerini geçirdiği bölgeleri gezerek yetkililerle görüştü

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Mayıs 2021, 18:25
Ayyıldız Huri Kaptan
09 Mayıs 2021, 18:25

Ukraynalı turistlerin tatillerini geçirdiği bölgedeki otelleri gezerek yetkililerle görüşen Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga, Ukraynalılar için önemli bir destinasyon olan Türkiye’de güvenli turizm konusunda ciddi çalışmalar yapıldığını kaydetti. Ayrıca, Ukrayna’nın Türkiye ile stratejik partnerliğini “iyi veya çok iyi” olarak değerlendiren Büyükelçi Sıbiga, Türkiye’nin turizm güvenliği konusunda övgü dolu açıklamalarda bulundu.

Kovid-19 salgını sürecinde 18 günlük tam kapama kararının uygulandığı Türkiye’nin uğrak turizm beldelerine Ukrayna’dan gelen turistlerin tatilleri sürerken, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga (Andrii Sybiha), Dalaman Havalimanı ile Ukraynalı turistlerin tatillerini geçirdiği bölgedeki otelleri gezerek yetkililerle görüştü. Büyükelçi Sıbiga, Dalaman bölgesini, doğasıyla, tarihi dokusuyla “cennetten bir köşe” olarak nitelendirdi. AA’da bugün yer alan habere göre Büyükelçi Andriy Sıbiga, Ukrayna’nın Türkiye ile stratejik partnerliğini “iyi veya çok iyi” olarak değerlendirdi.

BÜYÜKELÇİ SIBİGA: TÜRKİYE’YE AŞIK OLDUK

Büyükelçi Sıbiga, “Stratejik partnerliğimizin tüm bileşenleri iyi şekilde çalışıyor. Biz halkımız için de bunun çok yararlı olduğunu görüyoruz. Bu iş birliğimizin her iki ülkeye kazanımlar getirdiğini görüyoruz. Biz Türkiye’de ailecek yaşıyoruz. Türkiye’ye aşık olduk. Hem ülkeye hem Türk insanının misafirperverliğine aşık olduk. Türk misafirperverliği dünya genelinde bir marka olmuş halde.” açıklamalarında bulundu.

“BU YIL DAHA ÇOK UKRAYNALI TURİST TÜRKİYE’YE GELECEK”

Sıbiga, Ukraynalıların Türkiye’de tatil yapmaktan mutluluk duyduğunun altını çizerek, bu yıl da koronavirüs salgını koşulları elverdiği şekilde daha fazla Ukraynalının Türkiye’ye ve Muğla’ya geleceğini bildirdi.

“UKRAYNALILARIN ÇOĞU TÜRKİYE’Yİ İKİNCİ VATANI OLARAK GÖRÜYOR”

Türkiye gibi bir ülkede çalıştığı için kendisini şanslı hissettiğini ifade eden Sıbiga, “Vatandaşlarımızın çoğu Türkiye’yi ikinci vatanı gibi görüyor. Biz ülke olarak Türkiye’nin Ukrayna’nın bölünmez bütünlüğünü desteklemesini çok önemsiyoruz ve desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

UKRAYNALI TURİST SAYISI YILLIK YÜZDE YİRMİ ARTTI

Salgın döneminde Türkiye’nin çok başarılı bir yol izlediğini dile getiren Sıbiga, şunları kaydetti:

“Aşılama hızına da bakıldığında Türkiye dünyada önde gelen ülkelerden. Dünyadaki birçok ülkeye de bu salgınla mücadele konusunda örnek olabilir. Ukraynalıların Türkiye’ye gelip tatillerini geçirmelerinde hiçbir sakınca görmüyoruz. Kendim de güvenli turizm konusunun Türkiye’de ne kadar ciddiye alındığını yerinde görmüş oldum. Salgın sonrasında ülkemizden gelen turist sayılarında büyük bir artış yaşanacağına da kesinlikle eminim. Burada muhteşem doğa güzellikleri var ve çok etkileyici. Ukrayna’nın farklı farklı şehirlerinden uçuşların konulması gelecek turist sayılarının artmasında etkili olacak. Son 4 yılda Türkiye’ye gelen Ukraynalı turist sayısı yıllık olarak ortalama yüzde 20 artarak devam etti. Dalaman’a gelen Ukraynalı turist sayısı da yüzde 80 artmış. Buraya gelen kişi mutlaka bir daha gelmek isteyecektir.”